Ahol megláthatod Istent
Csaknem 200 ezerre tehető azok száma évente, akik végigjárják a Szent Jakab-utat a bűnbocsánatot és a válaszokat keresve. Tartozz közéjük!
A keresztények számára a Santiago de Compostelába vezető zarándoklat nagy lelki élménynek számít, de a nem hívők is Európa egyik legnagyszerűbb útvonalának tekintik. Róma és a Szentföld után Santiago de Compostela a keresztények legfontosabb zarándokhelye.
A 9. századtól kezdve milliók igyekeztek Európa minden szegletéből és a brit szigetekről ebbe a katedrálisba, ahol Szent Jakab apostol, Jézus unokatestvére, Szent János és a Mórverő relikviáit őrzik. A zarándokok száma napjainkban az évi 180 ezret is eléri.
A megtisztulás útján
Csaknem 1200 éve zarándokolnak a hívők Spanyolország nyugati felébe, a kereszténység egyik legszentebb kegyhelyére, Santiago de Compostelába, melynek székesegyházában állítólag Szent Jakab apostol ereklyéit őrzik.
A bűnbocsánat útján járóknak - akár lelki, akár más indítékból keresik fel a helyet - a látogatás életre szóló élmény, sokan számolnak be arról, hogy a spirituális út egész világnézetüket megváltoztatta, emellett választ kaptak azokra a kérdésekre, melyek jó ideje foglalkoztatták őket.
A legismertebb útvonal
Santiago a galíciai Vigo és Corufia kikötője között helyezkedik el, közel a legszebb spanyol tengerparthoz.
Az oda vezető számos zarándokút közül a legismertebb a Camino Francés - a francia útvonal -, melyet 1993-ban felvettek az UNESCO Világörökség listájára. Az út a Pireneusokon, a Roncesvalles-hágón keresztül vezet át - ahol a legendás frank lovag, Roland vívta utolsó csatáját -, utána nyugati irányba fordul, és Európa középkori vallásos építészetének kiemelkedő helyszínei mellett halad el.
Közel a célhoz
A nyugatabbra eső Pamplona után a szépséges, 11. századi Reina hídnál a Camino Francés egyesül a Camino Aragonés nevezetű aragóniai útvonallal. A középkori zarándokok a Santo Domingo de la Calzada fogadóban szálltak meg - modern követőik is eltölthetnek itt, a fényűzően átalakított paradorban néhány éjszakát.
Folytatva a zarándoklatot nyugati irányban, az utazók megpillantják Burgos és Léon fenséges székesegyházait, majd viharosabb múltat idéz a ponferradai templomosok roppant vára.
Az utazás tetőpontját maga Santiago de Compostela középkori városa képezi. Santiago de Compostela székesegyházának dúsan faragott barokk homlokzata jelenti a zarándokút végállomását, ahol zarándokszobrok jelképezik azt a belső utat, melyet a régi és a mai zarándokok megtesznek.
Maga a csoda: a katedrális
A fáradt, de lelkes vándor többnyire a vágyott céltól három kilométerre magasodó Monte de Gozóról pillantja meg először a santiagói katedrálist és ikertornyait. A különleges katedrális építéséhez 1078-ban kezdtek hozzá egy 9. századi bazilika helyén - e korábbi épületet a hitetlenek rombolták le, harangjait pedig szuvenírként elvitték magukkal.
A templomot a 18. században míves megmunkálású, kéttornyos barokk homlokzattal egészítették ki - e későbbi építmény voltaképpen eltakarja és egyben védi is az eredeti Dicsőség kapuját, mely belépéskor válik láthatóvá.
A zarándokok ujjukkal érintik a kőbe mélyedt lyukak valamelyikét - az egy évezreden át érkezők hagyták e nyomokat maguk után. A hatalmas templombelső éppen annyira egyszerű, mint amennyire díszes a külső homlokzat, páratlan dísze azonban Szent Jakab aranyozott köpenyes és drágakövekkel kirakott szobra a főoltár felett.
Ha útnak indulnál
A zarándoklatot az év bármely szakában meg lehet tenni, de a legjobb tavasszal és nyár elején - április-júniusban - vagy ősszel, szeptember-októberben, a tél ugyanis hideg és esős lehet, a nyár dereka pedig túl meleg a gyalogláshoz. Napi 20-30 kilométert megtéve a körülbelül 800 kilométeres út több mint négy hétig fog tartani. Célszerű kevés dolgot elcsomagolni, azonban alkalmas túrabakancs, eső elleni holmi legyen a hátizsákban.
Mindenféle szálláslehetőség akad útközben, de tanácsos jó előre foglalni, hiszen igen népszerű ez az út. Jó a tömegközlekedés - vasút és busz -, de némely szakasz járható kerékpárral is. A zarándokúton nem könnyű eltévedni, ugyanis a falakon, fákon és táblákon Szent Jakab jelvénye, a kagyló jelzi az utat, emellett mindegyik útvonal saját jelzést is kapott. Ha magyarul szeretnél további információkat szerezni az útról, szükséged van jó tanácsokra, emellett élménybeszámolókat is szívesen olvasnál, kattints ide!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk a Geographia Kiadó Életre szóló kalandok - 500 látnivaló a világ minden tájáról, illetve Patricia Shultz 1000 hely, amit látnod kell című könyve alapján készült. Utóbbi a Vince Kiadó gondozásában jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- templom
- magyar csodák
Könnyező kép Magyarországon
- afrika
- világjáró
Itt folyik az élet vize
- magyar csodák
- misztikus hely