Ahol kettészakadt a Föld
A rémület földje, az alvilág bejárata, a lávatavak misztikus világa - az Erta’ Alét sok mindennek nevezték már, unalmasnak azonban soha!
Ludovico M. Nesbitt egyike volt azon utazóknak és felfedezőknek, akik úgy vélték, ahhoz, hogy az embert valóban megérintse a táj, gyalogszerrel kell azt birtokba vennie, és lassan, hogy a távoli vidékek minden színét, ízét és illatát magába szívhassa. Így is indult el felfedezőútjára 1928-ban, amikor - két olasz társával együtt - az első európaiként megpillantotta az Erta' Alénak nevezett lenyűgöző vulkáncsoportot.
A rémület földje
Egy este az út során Nesbitt és társai hirtelen csodálatos látvánnyal szembesültek. Előttük mintegy 90 kilométer hosszú félkörív mentén hét hatalmas vulkán emelkedett ki a fehéres lapályból. Helyi vezetőjük suttogva mondta ki a nevüket: Erta' Alé, vagyis füstölgő hegyek.
Hozzájuk legközelebb az Ummuna volt, melynek az oldalához lapos füstfelhő tapadt, és mellette magasodott a pompásan szimmetrikus Erta' Alé, mely füstcsíkot eregetett az égbe. A vulkánok fölött füstpaplan lebegett, melyet sötétedéskor lüktető, vörös ragyogás világított meg alulról.
A vulkánok környékét hullámosra dermedt láva borította, mintha fagyott, fekete tenger volna, és a hullámok taraja pengeéles volt. A mélyedéseket salak borította, mely a lépéseik súlya alatt is összetört. A felfedezőknek úgy tetszett, ritka könyörtelen, különleges és félelmetes vidékre értek. Nesbitt a rémület földjeként, egyszersmind a pokol kapujaként jellemezte.
A zord körülmények dacára a lávatavaikról is ismert vulkánokat ma bárki megnézheti - az afrikai utazások kedvelt célpontjai, emellett Etiópiában is szerveznek ide kirándulásokat.
Sokan nem terepjáróval közelítik meg, hanem kisrepülőgéppel szállnak a félelmetes természeti jelenség fölé, hogy saját szemükkel lássák, miként szakadt ketté a föld, ahogy a vulkánok kiemelkedtek alóla.
A bolygó egyik legkegyetlenebb helye
A Danakil-mélyföld, az Erta' Alé vulkáni csúcsainak barátságtalan vidéke a Föld egyik legkegyetlenebb helye. Az év legnagyobb részében kiégett, só borította lapály, mely csaknem mindenütt a tengerszint alatt fekszik. Eredetileg a Vörös-tenger része volt, amíg a földkéreg mozgásainak következtében északkeleten ki nem emelkedett a Danakil-hegység, elvágva az összeköttetést a tengerrel. Az így közbezárt víz elpárolgott, és mintegy 3000 méter vastag sóréteget hagyott hátra az egykori tengerfenéken.
Az esőzések időnként még több ásványi sót mosnak le a magasabban fekvő területekről, melyet a legmélyebb pontra, a Karum-tóba juttatnak. Ez a sekély, ásványi sókban gazdag vizű tó 120 méterrel fekszik a tengerszint alatt. Minden évben egy rövid időre megduzzad, és ilyenkor akár a 72 kilométeres szélességet is elérheti, miközben körülötte hőforrások törnek fel, mivel a víz leszivárog a talajba, ahol a Föld belsejéből fölfakadó olvadt kőzettel találkozik.
Rettegett bennszülöttek otthona
A vidék lidérces körülményeinek dacára élnek itt nomád népek, a felfedezőket hosszú évtizedekig rettegésben tartott afarok vagy danakilok, ahogy a régió más népei nevezik őket - az afarokat egykor kegyetlen és vérszomjas népként ismerték, sokáig az a hír járta, hogy a 19. és 20. század fordulóján az itt járt mintegy féltucatnyi európai expedíció tagjait egytől egyig lemészárolták.
Az afarok a szörnyű hőségben, a kiégett földön két fő foglalkozást űzve maradnak életben - ez a nomád állattartás, a tevetenyésztés és a sókitermelés. A sót Észak- és Kelet-Afrika minden részébe elszállítják. Sok afar azonban még ma is ősei nyomdokait követve él - egyik helyről a másikra vándorol kecskenyájával, szarvasmarháival, juhaival, tevéivel.
Az afarok jó megjelenésűek - magasak, vékonyak, izmosak. Az asszonyok szépek, és kecsesen mozognak hosszú, barna szoknyáikban. A férfiak fehér pamut ágyékkötőt és tógaszerű leplet viselnek. Hosszú, széles pengéjű tőrt hordanak magukkal, emellett dárdájuk vagy puskájuk is van.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk a Reader’s Digest Kiadó varázslatos Föld körüli utazás című könyve alapján készült. Képek: commons.wikimedia.org, Axcordion; www.swisseduc.ch.
OLVASD EL EZT IS!
- ausztrália
- világjáró
Veszélyben a világ egyik legszebb csodája
- új-zéland
- világjáró