A gyógyító fák városa

Csodahely a Balaton-parton

Van egy sétaút a Balaton-parton, melynek fáit költők vagy épp űrhajósok ültették a gyógyulást keresve. Andalogj rajta te is!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyógyító kövekről, különleges kúrákról és csodás gyógyulásokról számtalan történetet lehet hallani hazánkban és a nagyvilágban egyaránt, ám arra nem sok példa akad, hogy emberek gyógyulnának meg egy-egy kellemes séta miatt. Van azonban egy hely a Balaton-parton, melynek meglátogatása, ha hinni lehet a szóbeszédnek, képes minderre. Ismerd meg te is Balatonfüred és a Tagore-sétány különös titkát!

A füredi legenda születése

A várost a szív- és érrendszeri betegségek gyógyításának terén elért sikerei és tapasztalatai alapján a szívbetegek Mekkájaként szokták emlegetni. A szívkórháznál, a Gyógy téren épült klasszicista ivócsarnokban 1802 óta kortyolhatnak a gyógyulást keresők a Kossuth-forrás hűsítő vizéből.

A kúttól alig 20 méternyire állt a Dunántúl első magyar nyelven játszó kőszínháza, melyet Kisfaludy Sándor javaslatára a Savanyóvízen, azaz a savanyúvizek feletti forrásdombon építettek fel. Az egykori teátrum helyén álló épület árkádja alatt látható a régi színház záróköve. Mellette a falon több tucatnyi emléktábla függ, melyek a város neves szülötteinek és a szanatórium falai között gyógyulást kereső hírességeknek állítanak emléket.

Akár fél órát is el lehet tölteni a feliratok böngészésével, melyek egyben művelődéstörténeti időutazást is kínálnak. Olyan nagyságok kerestek gyógyulást a - ma már állami tulajdonú - szívkórház falai között, mint Vörösmarty, Kossuth, Deák, Krúdy vagy Salvatore Quasimodo olasz, valamint Rabindranath Tagore, hindu költő.

A Nobel-díjas indiai poéta egy sikeres gyógykezelés után távozott Füredről, és hazatérve versben rótta le háláját. Ennek emlékére kapta a tó partján húzódó sétány a Tagore nevet.

A város legszebb épületei

A kicsiny Gyógy téren maradva érheted el a copf stílusú Horváth-házat. A család Anna Krisztina nevű lánya tiszteletére itt rendezték meg először - 1825-ben - az ország egyik legnagyobb múltra visszatekintő vigalmi eseményét, a lassan 200 éves füredi Anna-bált.

Idővel kiszárad a Balaton? 20 érdekes tény, amit nem tudtál róla

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Tagore sétánnyal párhuzamos Blaha Lujza utcában érhetsz el a Blaha Lujza-villához, mely 17 éven át, nyaranta a nagy színművésznő kedvelt tartózkodási helye volt. A házban ma étterem és szálloda található. A villával csaknem szemközt áll a római Pantheon mintájára klasszicista stílusban emelt római katolikus templom, melyben a híres, négy evangélistát ábrázoló kép is látható. A rövid városnéző sétaútvonal itt véget ér, visszatérhetsz a Tagore sétányra, mely hosszan húzódik a Balaton mentén.

Séta a gyógyító fák között

Lassan évszázados hagyománnyá válik, hogy a városban vendégeskedő közéleti személyiségek a Tagore sétányon fát ültetnek, akár a gyógyulás emlékeként, akár annak reményében, egyfajta babona gyanánt, és ezeket később emléktáblával jelölik.

Jó időbe telik, mire a turista végignézi az összes híresség által ültetett fát a parkban. Első ízben Rabindranath Tagore ültetett platánfát gyógyulásának emlékére, példáját azóta követte egy másik Nobel-díjas poéta is, a már említett Salvatore Quasimodo, valamint Alekszej Leonov orosz űrhajós, aki elsőként tett űrsétát. De fa nőtt már Indira Gandhi és Wigner Jenő Nobel-díjas fizikus kezének munkája nyomán is. Az indiai politikusok számára immár hagyomány lett, hogy, ha hazánkba látogatnak, mindig fát ültetnek Balatonfüreden.

A versenyek versenye

A balatoni vitorlásélet már 1866-ban beindult, ám az első, a tavat körbehajózó Kék Szalag versenyt - Balatonfüred, Siófok, Keszthely, Balatonfüred vonalon - csak az 1930-as évektől kezdődően rendezték meg, az akkori Hungaria Yacht Club szervezésében.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A viadalra mindig július 25-én kerül sor, régebben kétévente, napjainkban már évente. Páros években a Fehér Szalag versenyt rendezik meg, azonos távon, annyi különbséggel, hogy a résztvevők az ellenkező irányban teszik meg az utat.

Cikkünk a Reader's Digest Kiadó Csodaszép Magyarország című könyve alapján készült. Kép: www.orszagalbum.hu, missmoon.

Ezt is szeretjük