Mik azok a 15 perces városok? Sokkal egészségesebb életet ígér a koncepció
Ezért támogatják sokan a 15 perces városok ötletét.
A modern városfejlesztés legfőbb célkitűzései közé tartozik az autóforgalom csökkentése, a zaj- és légszennyezés minimalizálása, a közösségi közlekedés és a kerékpáros-, gyalogos-infrastruktúra bővítése, az emberléptékű távolságok kialakítása. Pontosan erre szolgál a 15 perces városok koncepciója is.
Az Economist Intelligence Unit évről évre elkészíti a legélhetőbb városok rangsorát, számos szempontot latba vetve, többek között az egészségügy, a közbiztonság, az infrastruktúra vagy a kultúra szegletét is megvizsgálva. Az élhetőséghez viszont egy tényező különösen hozzájárulhat a jövőben: a 15 perces városok tervezése, mely egyúttal a fenntarthatóság kulcsa is.
A 15 perces városok
A várostervezési koncepció lényege, hogy a lakosság számára minden hétköznapi teendő elvégzésére lehetőség van egy 15 perces - gyalogosan vagy kerékpárral megtett - körön belül, így nem szükséges feleslegesen autóba ülni.
A fogalom Carlos Morenótól, a Panthéon-Sorbonne Egyetem docensétől, várostervezési tanácsadótól ered, aki kifejezetten az ötlet céljaként fogalmazta meg, hogy a jövőben a hosszas ingázások okozta bosszantó időveszteség csökkenjen, és minél kevesebb városon belüli utazással kelljen az embereknek számolnia.
Sikeres kivitelezés esetén tehát elméletileg egy városrészben negyedórán belül elérhető lenne az ügyintézés, a bevásárlás, az iskola, óvoda, a munkahelyek, de az egészségügyi intézmények, sőt adott esetben a szórakozás is, minden, ami miatt egy rosszul szervezett településen kénytelen kocsiba ülni az ember.
A 15 perces városok előnyei között emlegetik a jelentősen csökkenő légszennyezést és zajterhelést, a fenntarthatóbb közlekedési formák térnyerését - hiszen egy 10-15 perces útra szívesebben is pattan az ember kerékpárra - ami pedig az egészségnek is kedvező - a kerékpározás egészségre gyakorolt hatásáról korábbi cikkünkben is olvashatták. Ebben az élhetőbb környezetben ráadásul könnyebben tervezhetővé válhatnak a mindennapok is, és nincs hatalmas hasznosidő-veszteség sem.
Hosszabb távon csökkenhetnek az autók által elfoglalt parkolóhelyek, lehetőség nyílik több zöldfelület kialakítására, ami a klímaváltozás elleni harcban is megkerülhetetlen. Az autók helyett az emberi élet helyeződik a középpontba. Fontos szempont a csatlakozások megkönnyítése, a tömegközlekedés fejlesztése a kerületek, városrészek közötti mozgáshoz, emellett a többfunkciós terek kialakítása is.
A 15 perces városok terveinek megvalósítása természetesen egyelőre több akadályba ütközik, és számos kritika, aggodalom is övezi. Több összeesküvés-elmélet megfogalmazódott már arról, hogy a koncepció célja a teljes körű kontroll bevezetése, a mobilitás akadályozása, az autózás ellehetetlenítése. Sokan aggályosnak vetik fel, hogy az elgondolás zártabbá teheti az egyes városrészeket, ami elősegítheti a gettósodást is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bár a világ számos városában megfogalmaztak már hasonló célokat a fejlesztés területén, a megvalósítás hosszadalmas folyamat, rengeteg újraszervezést és anyagi befektetést igényel a települések számára. Külön akadályt jelent, hogy a munkahelyek jelentős részében még nincs lehetőség az otthoni munkavégzésre, ám a forgalmi terhelés csökkenésével a közösségi közlekedés egyre jobb megoldást jelenthet.
Az autóközpontú társadalom felkészítése, a belénk ivódott rossz szokások elhagyása, a gondolkodásmód gyökeres megváltoztatása pedig a közeljövő nagy feladata és célja lesz, ha mielőbb szeretnénk a városainkat felkészíteni a klímaváltozásra, és élhető módon fenntartani azokat.
8 autómentes település Európában: tiltott a kocsiforgalom, mégsem bánják a helyiek
Ezekben az autómentes európai városokban biztonság és tiszta levegő várja az érkezőket.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- biztonság
- sebességkorlátozás
4 európai város, ahol bevezették a 30-as sebességhatárt: itt nincs agyatlan száguldozás
- klímaváltozás
- városfejlesztés