Zuhanyzás közben szinte mindenki csinálta már egyszer, és nagyon jól tette: szakértők erre biztatnak mindenkit

Amit eddig furcsának hittél, most kiderülhet, hogy jót tesz neked és a környezetednek is!

Zuhany alatt pisilni
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan tartanak attól, hogy furcsa szokásaik miatt megítélik őket, pedig némelyik akár egészséges és környezetbarát is lehet. Egy nemrégiben készült kutatás és szakértői vélemények szerint a zuhanyzás közbeni vizelés nemcsak az egészségre lehet jótékony hatással, hanem a vízfogyasztás csökkentésével a környezetvédelemhez is hozzájárulhat.

Zuhany alatt pisilni

Egy Abcotechbrand.com megbízásából készült felmérés alapján az emberek 61 százaléka bevallotta, hogy időnként a zuhany alatt vizel, míg 39 százalékuk állítja, hogy sosem tenné ezt. Bár a gyakorlat elsőre megosztónak tűnhet, szakértők több előnyét is kiemelték.

Egészségügyi előnyök

Dr. Hana Patel háziorvos szerint a folyó víz hangja nyugtató hatással lehet a testre, és segíthet az embereknek ellazulni. Ez a paraszimpatikus idegrendszer működésének köszönhető, amely a stressz oldásáért és a szervezet regenerációjáért felelős. A Swinburne Műszaki Egyetem kutatása is megerősíti, hogy a folyó víz hangja elősegítheti a húgyhólyag ellazulását, megkönnyítve az ürítést.

Zuhany alatt pisilni
Fotó: nikkytok / Getty Images Hungary

Ez az állapot hasonló Pavlov klasszikus kondicionálási elméletéhez: a víz csobogó hangja sok embernél reflexszerűen kiváltja a vizelési ingert, mivel életük során számtalan alkalommal kapcsolódott össze a hang és az aktus.

Környezetvédelmi hatás

A zuhanyzás közbeni vizelés nemcsak kényelmes, hanem a víztakarékosságot is elősegíti. A Princeton Egyetem tanulmánya szerint naponta átlagosan nagyjából 11-26 liter vizet használnak el az emberek vécéöblítesre. Ha valaki naponta már egyet kihagy, évente jelentős mennyiségű vizet takaríthat meg, ami nemcsak a bolygónak, hanem a pénztárcának is kedvez.

Egyes számítások szerint akár hozzávetőlegesen 23 liter vizet is meg lehet takarítani egy hosszabb zuhanyzással kombinált vizeléssel. Ez különösen az Egyesült Államokban lehet jelentős, ahol az emberek napi vízfogyasztása átlagosan 590 liter – Magyarországon ez jelenleg átlagosan 100 liter.

A cikk az ajánló után folytatódik

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az árnyoldalak

Bár sok előny szól mellette, nem minden szakértő ért egyet a zuhanyzás közbeni vizeléssel. Dr. Alicia Jeffrey-Thomas például arra figyelmeztetett, hogy nők esetében ez a szokás negatív hatással lehet a medencefenék izmaira, mivel álló helyzetben nem mindig ideális a test anatómiai helyzete az ellazuláshoz.

Mindenkinek érdemes tehát mérlegelnie az egészségi állapotát és a környezetvédelmi szempontokat, mielőtt dönt a szokás alkalmazásáról.

Ennyiszer kellene fürdeni egy héten: a szakértők óva intenek a napi tusolástól

Tényleg szükséges naponta zuhanyozni, vagy csupán egy társadalmi szokásnak hódolunk? Szakértők óvnak minket a túlzott tisztálkodástól.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük