A holland órásmester, aki 800 zsidó életét mentette meg - Corrie ten Boom inspiráló története
1940 és 1944 között Corrie ten Boom és családja több száz zsidónak nyújtott menedéket hollandiai otthonukban.
A holland órásmestercsalád egy titkos szobában rejtegette a nácik elől menekülő zsidókat, egészen addig, amíg fel nem jelentették őket.
A koncentrációs tábort csupán a család legfiatalabb tagja, Corrie ten Boom élte túl, aki a háború után rehabilitációs központot állított fel a túlélőknek.
Corrie ten Boom inspiráló története
Corrie 1892-ben született a hollandiai Haarlem városában, az órásmester, Casper ten Boom negyedik gyermekeként. A fiatal lányt lenyűgözte az órák világa, és anyja halála után ő is megtanulta ezt a mesterséget. 1922-ben Hollandia első női órásmestere lett, és ezt a szakmát folytatta egészen a háború kitöréséig. 1940-ben a nácik elfoglalták az országot, és a zsidók elhurcolása mindennapi látvánnyá vált.
A ten Boom család szigorú kálvinista hitben élt, amivel nem fért össze ártatlan tömegek lemészárlása. Ezért, mikor egy zsidó asszony a családnál kopogtatott menedékért, segítettek neki. A hír hallatán egyre több zsidó kért náluk menedéket, akiket a Corrie hálószobájába épített titkos szobában rejtegettek. A rejtekhelyen akár hat ember is elfért, és még saját szellőzőrendszerrel is rendelkezett. Sokan csak pár napig, mások viszont hosszabb ideig is a családnál rejtőzködtek.
Táborba kerülés és szabadulás
A ten Boomok egészen 1944. február 28-ig segítették a zsidókat, ezen a napon viszont ők kerültek bajba, miután egy besúgó elárulta őket. A Gestapo Corrie-t, apját és nővérét, Bestie-t is letartóztatta, és börtönbe zárta. Corrie 84 éves apja a börtönben meghalt, míg a két nővért pár hónap fogság után koncentrációs táborba küldték. A hírhedt ravensbrücki táborba kerültek, ahol a háború alatt több mint százezer nő halt meg, köztük Betsie is.
Corrie viszont a csodával határos módon, egy adminisztrációs hiba miatt megmenekült, és hazatért. A háború után központot nyitott a holokauszt túlélőinek, és a megbocsátás üzenetét hirdette. Életéről több könyvet is írt, valamint Izrael államától megkapta a legnagyobb nem zsidóknak adható kitüntetést. 91 évesen, születésének napján halt meg 1983-ban, ami a zsidó hit szerint csak azoknak adatik meg, akik teljesítették küldetésüket a Földön.
Olvass tovább - 10 ezer zsidó gyerek életét mentette meg a brit Schindler: képeken a Kindertransport
A II. világháború előestéjén cédulákkal a nyakukban, szülők nélkül érkezett meg tízezer gyermek Angliába.
10 ezer zsidó gyerek életét mentette meg a brit Schindler: képeken a Kindertransport
Nézegess képeket!
Elolvasom(Borítókép: Noord-Hollands Archief / Fotoburo de Boer , forrás: Wikimedia Commons,
Cikken belüli kép: Corrie ten Boom, forrás: Wikimedia Commons)
OLVASD EL EZT IS!
- zsidó
- koncentrációs tábor