Éveken keresztül átverte a netezőket az online lexikon szócikke
A Wikipédián szereplő szócikk éveken keresztül díszelgett az oldalon, mire rájöttek, hogy hamis.
Egy orosz egyetemi tanár akkora internetes átverésről rántotta le a leplet, amekkorára még nem volt példa.
A Wikipédia online lexikon szócikke, amely Jurij Gadjukin szovjet filmrendezőről szólt, hamis volt.
A legaprólékosabb átverés
Jurij Gadjukin a szócikk szerint egy szovjet filmrendező volt, akinek különösen érdekesen alakult az élete. A második világháború előtt filmfesztiválokon diadalmaskodott, számos díjat bezsebelt, és a szovjet filmszakma igazi nagyágyújaként tartották számon. Életének fényes évei után, mint oly sok sztár, ő is elindult lefelé a lejtőn.
A háború után Angliában telepedett le, és összezördült a maffiával - kölcsönkért tőlük, amit később nem adott meg. Halála is alvilági körülmények között következett be: egyszer csak nyoma veszett, majd egy hónap múlva megtalálták a holttestét a Temzében. Kiderítették, hogy Gadjukint fejbe lőtték. A faragott bálvány című, utolsó alkotását már nem tudta befejezni.
Természetesen a szöveg önmagában még nem elég meggyőző, ám a csínytevő mindenre gondolt. Újságcikkeket hamisított, videókat készített, egy interjú is felkerült az internetre a nem létező rendezővel, sőt, még IMDb-oldalt és Facebook-profilt is létrehoztak neki.
A leleplezés
Jaroszlav Blanter orosz egyetemi tanár a Wikipédia egyik lelkes és elismert szerkesztője.
Mivel leginkább az orosz témák ellenőrzésével, a róluk szóló szócikkek javításával foglalkozik, szemet szúrt neki Jurij Gadjukin munkássága. Egy filmcímen akadt meg a szeme: Amerre a traktorok vándorolnak. A tudós úgy gondolta, a Szovjetunióban valószínűleg nem ragyogott volna olyan fényesen a rendező csillaga, ha valóban ezzel a címmel adja ki első munkáját.
Ekkor már elkezdett mélyebbre ásni, és a fiktív videók, cikkek, fotók, linkek, sőt, további kitalált személyek sokaságán keresztül végül eljutott Gavin Boyter és Guy Ducker filmesekhez. A két férfi 2002-ben forgatni kezdett egy áldokumentumfilmet a szovjet rendezőről, de végül nem fejezték be, hanem megkezdték az internet történetének legnagyobb és legösszetettebb átverését. A wikipédiás bejegyzés 2009-ben került fel az oldalra, és négy éven keresztül szerepelt ott.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nem ez volt az első eset
Habár eddig ez volt a legátfogóbb és legnagyobb átverés a hamis Wikipédia-szócikkek történetében, nem ez volt az első. Több példa is volt már arra, hogy nem valós információkat tartalmazó oldalak hosszabb időn keresztül szerepeltek az online lexikon hasábjain. Ezeknek végül létrehoztak egy saját szócikket, és ma már ide gyűjtik az idők során leleplezett eseteket.
OLVASD EL EZT IS!
- magyarország
- újság
Háborog az ország: ilyennek látja Magyarországot egy amerikai újságíró?
- internet
Ha fent vagy a Facebookon, téged is figyelnek: bizarr tények
- internet
- csalás