Ezt látni az űrből, ha a Földön kitör egy vulkán: elképesztő fotókat készített a NASA

95 év után a szunnyadó vulkán felébredt álmából, a látványos pillanatot pedig a NASA is megörökítette.

Vulkánkitörés az űrből
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amióta világ a világ, az emberiség számos lenyűgöző természeti jelenségnek lehetett szemtanúja, ám ez a mostani valamennyit lekörözi. Ráadásul nemcsak a látvány, de a háttérsztori miatt is.

Az Oroszország és Japán között található Kuril-szigeteki Rajkoke-vulkán ugyanis utoljára 1924-ben tört ki, azóta pedig nem mutatott aktivitást. Egészen 2019. június 22-ig, amikor is felébredt, rengeteg hamut és vulkáni gőzt kilövellve a 700 méter széles kráterből.

Ilyen egy kitörő vulkán látványa az űrből

A jelenségről a NASA Earth Observatory oldala is beszámolt, illetve természetesen több műhold, valamint a Nemzetközi Űrállomás asztronautái is megfigyelték. Mivel a tűzhányó fekvése egyedi, rendkívül látványos vulkáni felhők alakultak ki a magma és a tengervíz találkozásának köszönhetően.

Ugyanakkor hiába a látványos kitörés, a dolognak veszélyei is vannak, különösen a légi forgalomra. Mivel a felhő 13-17 kilométeres magasságban szállt, a helyi hatóságok több figyelmeztetést is kiadtak.

Fotó: NASA

Korábban már történt hasonló

2013. február 22-e ugyancsak emlékezetes nap volt az űrhajózás történetében, az Earth Observing–1 műholdnak ugyanis sikerült megörökítenie a Paluweh-vulkán kitörését. Habár a felhők eltakarták a krátert, a felvétel így is nagyon látványos.

Már csak azért is, mert a vulkán ezúttal nem 700, hanem több mint 4000 méter magasba repítette a vulkáni hamut. Mindezt hatalmas robbanás kísérte, majd egyszer csak megindult a láva egyenesen a tengerbe. Az Indonéziától északra fekvő szigetről akkor 2600 embert kellett evakuálni.

Kiemelt kép: Getty Images

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Megbénította a légi forgalmat a hamufelhő: képeken a félelmetes jelenség

Legutóbb 2017 novemberében tört ki az Agung, akkor viszonylag enyhe aktivitást regisztráltak, mindössze hétszáz méter magasságig jutott el a hamu és a füst. A tűzhányó ennél sokkal nagyobb katasztrófát is okozhat: 1963-ban ezer emberrel végzett, és 0,4 °C-kal lehűtötte a Föld hőmérsékletét, de azóta aludt, tavaly októberben lépett újra működésbe. 

Megbénította a légi forgalmat a hamufelhő: képeken a félelmetes jelenség

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük