A Föld élővilágának biodiverzitása nagyban függ a vízi emlősöktől, amik esszenciális részei a táplálkozási körforgásnak, és melyek a vízi vagy víz alatti élethez alkalmazkodtak.
Egykor, még nagyjából 150 évvel ezelőtt csak úgy tobzódtak a tengerek, óceánok a gyönyörű fajok sokaságaitól, mára már a helyzet sokkal szomorúbbá vált.
Különleges vízi emlősök
Szerencsére még a mai napig fellelhetőek ezek a lélegzetelállító lények, melyek a víz sötétjében úszva keresik napi betevőjüket. A különleges életkörülményekhez igen egyedi módon alkalmazkodtak, amit nemcsak furcsa alakjuk, hanem kialakult szokásaik is jól mutatnak.

A déli féltekén élő hosszúszárnyú bálnák, vagy púpos bálnák, Megaptera novaeangliae, nagyjából 5-8 hónapig szinte semmit nem esznek, csak és kizárólag a zsírtartalékaikból élnek. Cserébe, amikor megkezdik éves vándorlásukat az Antarktisz környékére, ott tonnaszámra fogyasztják az aprócska krilleket.

Hajdanán több ezer kék bálna, Balaenoptera musculus, népesítette be bolygónkat, becslések szerint legalább 225 ezren úszkálhattak a tengerekben, óceánokban. Mára már a Föld legnagyobb emlőséből háromezren sem maradtak.

A nagy ámbráscet, Physeter macrocephalus, a legnagyobb fogascetféle az egész világon. Csapatban mozognak, és ha egyikük bajba keveredik, a többiek felsegítik a felszínre, hogy levegőhöz juthasson.

A tengeri vidra, Enhydra lutris, veszélyeztetett állat, a Csendes-óceán északi részein él, egykor több százezren népesítették be a területüket, ma már csak nagyjából 1000-2000 él belőlük.

A beluga, Delphinapterus leucas, az arktikus területek lakója, fehér delfinként is szokás emlegetni. Barátságos természete és különleges, hófehér színe miatt nagyon népszerű, ebből a fajtából tartják a legtöbbet fogságban.

A kaliforniai disznódelfin, Phocoena sinus, mára már a súlyosan veszélyeztetett állatok listáján szerepel, Nyugat-Mexikó területén honosak, ők a legkisebb cetfaj képviselői - kevesebb mint 15 példány él a világon belőle.

A gyilkos bálnák valójában nem is bálnák, hanem a világ legnagyobb delfinjei, hivatalosan a kardszárnyú delfin, Orcinus orca, nevet viselik, általában az Antarktisz környékén élnek.

Legtöbbször csak a hím narváloknak, Monodon monoceros, van agyara, mely a fogukból fejlődik ki. Ezt nem csak harcra és jégtörésre használják, hanem ezzel érzékelik a tengervíz változásait a környezetükben.
Fotó: dottedhippo / Getty Images Hungary
(Képek forrása: Getty Images Hungary)