Ez a világ legkisebb országa - Mindössze négy ember él Sealand Hercegségben

Még a brit hadsereggel is felvették a harcot.

A világ legkisebb országa
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A világ legkisebb országa akkora, mint egy kosárlabdapálya két vasbeton oszlopra függesztve. A mesterségesen létrehozott katonai erődítmény 1942-ben épült légvédelmi céllal. Az Egyesült Királyság partjaitól néhány kilométerre fekvő épület mára egy nem elismert mikronemzetnek ad otthont, ugyanis 1967-ben hercegséggé vált. 

Ez a világ legkisebb országa 

A Fort Roughs erődöt 1966-ban vette birtokba a Bates család. A família nem akármilyen okból szeretett volna az Északi-tengeren álló, második világháborús szerkezetben lakni. A családfő, Paddy Roy Bates veterán brit őrnagy eredetileg kalózrádiót akart indítani itt, mivel a 20. század második felében a popzene nagy népszerűségre tett szert az Egyesült Királyságban, de csak egyetlen rádión adtak újdonságokat, a BBC-n egyórás időkorláttal lehetett hallgatni a kor olyan kedvenceit, mint a Beatles. Ezt a hiányt igyekeztek pótolni a nemzetközi vizeken állomásozó kalózadók. 

GettyImages-1412296812
Fotó: by Andrea Pucci / Getty Images Hungary

Batesnek nem ez volt az első próbálkozása: 1965-ben például elfoglalta a sealandihez hasonló Knock John Towert, és az otthagyott amerikai katonai rádióval indította el a Radio Essexet, az első 24 órán keresztül sugárzó kalózadót. A brit hatóság azonban 1966 végén pénzbírságot szabott ki rá, az emiatt fellépő anyagi problémák miatt pedig nem tudott sokáig üzemelni az állomás. 

Az őrnagy ekkor találta ki, hogy átköltözik a Roughs Towerbe, amelynek olyan előnyös tulajdonságai voltak, mint az, hogy legalább 13 kilométerre volt a brit partoktól, vagyis nemzetközi vizekre építette a brit hadsereg. A családfő ezzel minden jogi akadályt kikerült, amely hátráltatta volna a rádiózásban. Sealand Hercegség zászlaját 1967 szeptember 2-án vonták fel, a mikronemzetnek saját címere és alkotmánya is lett. A címerben a család saját mottója olvasható, amely úgy szól: E Mare Libertas, vagyis „Szabadság a tengertől”.

Sealand meghatározó csatája 

Az Egyesült Királyság 1968-ra több alkalommal is megpróbálta visszafoglalni az erődöt. Utolsó próbálkozásukkor egy kisebb hadihajót vezényeltek a Bates család birtokához, ám az ott lakók fegyverekkel és Molotov-koktélokkal "visszaverték" a hadsereg tagjait. Az ügyet tárgyaló brit bíróság nem tudott döntést hozni, és mivel a platform tengeri határon túl helyezkedik, így nincs illetékessége döntést hozni a kérdésben. Innen a terület de facto függetlensége is.

GettyImages-51277133
Fotó: Evening Standard / Getty Images Hungary

A következő években az állam fenntartására elkészült a himnusza, saját pénzt verettek (sealandi dollár), bélyegeket nyomtattak, és saját rendszámtáblát készítettek. Az eredeti terv, vagyis hogy rádióállomásként üzemeljen, sohasem valósult meg, ugyanis a brit hatóság a nemzetközi vizekre is tilalmat vezetett be. Sealand Hercegség mára alkotmányos monarchiaként működik, saját kül- és belpolitikája van, és négy lakosa, akik a hercegi család tagjai.  

Olvass tovább! A legenda szerint ő találta fel a tokaji aszút

Tizennégy éves korától irányított uradalmat, tizenhat évesen férjhez ment, és öt gyermeket szült I. Rákóczi Györgynek. Lorántffy Zsuzsanna csodálatos anya, példás feleség és kiemelkedően intelligens nő volt. Jótét személyiségéről iskolák, könyvtárak és templomok egyaránt tanúskodnak. 

A legenda szerint ő találta fel a tokaji aszút - Lorántffy Zsuzsanna csodálatos anya és példás feleség volt

A nemes asszony iskolákat építtetett, és a könyvnyomtatásban is nagy szerepet vállalt.

Elolvasom
(A képek forrása: Getty Images Hungary)

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük