Pusztító jelenséget fedeztek fel a kutatók: úgy hat, mint egy földrengés

Földrengésszerű szeizmikus aktivitást generálnak a nagy erejű viharok.

Viharok hatása

Egy akár 3,5-ös erősségű földrengéshez hasonló szeizmikus eseményt is kiválthatnak a közelükben lévő óceánterületen a hurrikánok vagy egyéb nagy erejű viharok - állapították meg a Floridai Állami Egyetem kutatói, akik a Geophysical Research Letters című folyóiratban számoltak be az újonnan felfedezett geofizikai jelenségről.

- Viharrengésnek hívjuk őket - idézi a ScienceDaily tudományos-ismeretterjesztő portál Wenyuan Fant, az egyetem munkatársát. - Viharszezonban a hurrikánok vagy az Észak-Atlanti-Óceán nyugati részét érintő extratrópikus ciklonok erős óceáni hullámok formájában adnak le energiát az óceánba, és a hullámok kölcsönhatásba lépnek a szilárd földdel, intenzív szeizmikus forrást létrehozva - magyarázta a szakember.

Fan és kollégái csaknem egy évtizednyi szeizmikus és oceanográfiai adatot elemeztek 2006 szeptemberétől 2019 februárjáig. A kutatók kapcsolatot találtak a nagy erejű viharok és az intenzív szeizmikus aktivitás között a kontinentális selfek - a kontinensek körüli, kis vízmélységű, kis lejtésű tenger alatti területek - szélének és a padok - kiemelkedő tengerfenéki alakzatok, amelyek fölött a vízréteg sekély - közelében.

Napokig tarthat a hatás

A kutatók több mint 10 ezer viharrengésre találtak bizonyítékot a vizsgált időszakban az Egyesült Államok területén Új-Anglia, Florida és a Mexikói-öböl, Kanadában pedig Nova Scotia, Új-Fundland és Brit Kolumbia partjainál. - A hurrikánok okozta szeizmikus források órákig vagy akár napokig is aktívak lehetnek - jegyezte meg Fan, aki kollégáival egy új módszert dolgozott ki a szeizmikus események észlelésére és helymeghatározására, valamint annak megállapítására, hogy viharrengésről van-e szó.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A szakemberek szerint nem mindegyik hurrikán okoz viharrengéseket. Vannak gócpontok, de vannak olyan területek is, mint például a New Jerseytől Georgiáig terjedő szakasz, ahol a kutatók nem találtak viharrengésekre utaló bizonyítékokat. Még a 2012-ben pusztító Sandy hurrikán sem okozott ilyen szeizmikus eseményeket.

A kutatók szerint mindez azt sugallja, hogy a viharrengések kialakulásában nagy szerepet játszanak az oceanográfiai sajátosságok és a tengerfenék topográfiai jellemzői.

Fotók: Getty Images

Vörös fény cikázott az égen

A vörös lidérc nem egy mesebeli figura. A jelenség különlegességét bizonyítja, hogy a tudósok csupán 20-30 éve szereztek tudomást létezéséről, megörökíteni pedig szinte lehetetlen, hiszen rengeteg kitartás és türelem kell hozzá. Egy tehetséges fotósnak azonban sikerült.

Vörös fény cikázott az égen: csak nemrég fedezték fel a jelenséget

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük