A játék, ami bizonyítottan megelőzi az Alzheimer-kórt és a demenciát: érdemes memóriajátékot játszani

Ez egy olyan játék és alkalmazás egyben, ami miatt senki nem fog rád szólni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
Ez egy olyan játék és alkalmazás egyben, ami miatt senki nem fog rád szólni.

Az agyat trenírozó játékok erősítik a memóriát és csökkentik a demencia kockázatát - derült ki egy kutatásból, amelynek kísérleti tesztjei sok jóval kecsegtetnek.

A Cambridge-i Egyetemen egy kutatócsoport olyan tanulmányt tett közzé, amely szerint bizonyos videojátékok javították az agy működését és serkentették az emlékezéssel kapcsolatos agyi funkciókat. Ez pedig már az Alzheimer-kór megelőzésével is erősen összefügg.

Az epizodikus emlékezetet javította a játék

A kísérletben résztvevőknek egy iPad-en kellett a Game Show-t, egy memóriajátékot játszaniuk. A játékosok aranyérmet kaptak, ha a különböző mintákat és formákat a megfelelő helyre rakták.

A kísérletben 45 amnéziás beteget is vizsgáltak, akik 42 év felettiek voltak, olyan enyhe kognitív károsodással, ami figyelmeztető jele vagy előstádiuma lehet a demenciának. A betegek felének egy hónapon keresztül heti két óra játékot írtak elő, a másik felüknek egyáltalán nem kellett játszani.

A kontrolleredmények szerint a videojátékot játszó csoport epizodikus memóriája mintegy 40%-kal jobb lett. Epizodikus emlékezetnek nevezzük a hosszú távú emlékezetnek azt a részét, amely azért felelős, hogy képesek vagyunk új ismereteket elsajátítani, és azokat összefüggésbe tudjuk hozni önmagunkkal és környezetünkkel. A kutatás részletei az International Journal of Neuropsychopharmacology folyóiratban jelentek meg.

Az interneten sok olyan kognitív játékot és képet lehet találni, amelyek fejlesztik a memóriát vagy a személyiségről árulkodnak. Próbáld ki ezt is!

Mit veszel észre először a képen? Fontos dolgot árul el a személyiségedről

Nézegess képeket!

Elolvasom

A demencia egyre több embert érint

Professzor Barbara Sahakian, a Game Show egyik fejlesztője azt nyilatkozta, hogy az agy képzése és tréningje nagyon fontos. A demenciában nem szenvedő embereknek olyan apróságokban is segíthet, hogy hova tették a kulcsukat, vagy hol parkoltak az autójukkal.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

A játék prevencióra alkalmas

A szigetországban jelenleg 850 ezer demenciás beteget regisztráltak, és ez a szám az előrejelzések szerint 2025-re eléri az egymilliót. A betegségre egyelőre nincs gyógymód, de gyógyszeres kezeléssel kontrollálni lehet az állapotot. Dr. Tara Spiers-Jones az Edinburgh-i Egyetemről kihangsúlyozta, hogy a játék effektíve nem gyógyítja a memóriabetegségeket, de arra alkalmas, hogy a korai memóriabetegségek tüneteit enyhítse, csökkentve ezzel a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

Ezt is szeretjük