Ez a fa vérzik, amikor kivágják: sokan mágikus erőket tulajdonítanak neki

Az Afrika déli részén honos fafajtát vérző fának is nevezik különleges tulajdonsága miatt.

Vérző fa
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A latin nevén Pterocarpus angolensisnak hívott vad teakfa remekül ellenáll a termeszeknek és az erdőtüzeknek is, ezért sokszor ültetik épületek közelébe, egyfajta tűzvédelmi módszerként. De Afrikán kívül egy másik különös tulajdonsága miatt szerzett hírnevet.

A fa, ami vérzik, amikor kivágják

A vad teakfa vérre emlékeztető, sötétvörös nedvet tartalmaz, aminek köszönhetően sokan mágikus erőt tulajdonítanak neki. Ezt a képességét ugyan még nem sikerült tudományosan bebizonyítani, a fa tényleg nem mindennapi. A kivágott fatörzsből szivárgó folyadéktól valóban olyan, mintha vérezne, de valójában a jelenségre egyszerű a magyarázat. Ennek a fának a nedve ugyanis 77 százalék csersavat tartalmaz, a többi növénynél ez az arány általában 12 és 20 százalék között van. 

A csersav nemcsak furcsa kinézetet kölcsönöz a fának, hanem elriasztja az állatokat a fa elfogyasztásától. Fanyar ízének és fehérjemegkötő tulajdonságának köszönhetően, ami az elfogyasztott táplálék emésztését is nehezebbé teszi. Így a vérzés a fa védekezési mechanizmusaként is szolgál. A fa nedvét emellett számos módon hasznosítják például festékként és állati zsírral keverve kozmetikai kenőcsök alapanyagaként is. 

Olvass tovább - Kiderült, mi okozhatja az ijesztő vérvízesést: már 1911 óta figyelik a jelenséget a kutatók

A vérvízesés feltárására eddig nem volt meg a megfelelő technika, nemrég azonosítani tudták, hogy mitől ilyen különös a víz színe.

Kiderült, mi okozhatja az ijesztő vérvízesést: már 1911 óta figyelik a jelenséget a kutatók

A vérvízesés feltárására eddig nem volt meg a megfelelő technika, nemrég azonosítani tudták, hogy mitől ilyen különös a víz színe.

Elolvasom

(Képek forrása: Wikimedia)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük