Kiderült, mi okozhatja az ijesztő vérvízesést: már 1911 óta figyelik a jelenséget a kutatók

A vérvízesés feltárására eddig nem volt meg a megfelelő technika, nemrég azonosítani tudták, hogy mitől ilyen különös a víz színe.

Vérvízesés az Antarktiszon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Antarktiszon lévő különleges természeti jelenség kialakulását sokáig rejtély övezte. Nem mindennapos látványt nyújt a Vérvízesés, de vajon hogyan alakult ki?

Előzör 1911-ben fedezték fel egy brit expedíció során, ahol azonnal kitűnt a nagy fehérségből a vérfolyamra hasonlító áradat. 

Vérvízesés az Antarktiszon

A Taylor-gleccseren létrejött vízesést azóta többször vizsgálták, 2006-ban és 2018-ban is vettek mintát a vizéből amerikai kutatók, amiket újfajta technikával analizáltak. Annak ellenére, hogy már számos tanulmányban vizsgálták a vérvörös színű vizet, nem készült róla teljes elemzés egészen a tavalyi évig.

Az új technológiáknak köszönhetően végre sikerült feltárniuk a tudósoknak, hogy mitől lehet ennyire piros színe ennek a vízesésnek. Az egyik kutató azt mondta, hogy azonnal észrevette, hogy igen magas vastartalommal bír a minta - de ez nem minden.

Kiderült, hogy olyan apró nanogömbökből áll, melyek az emberi vörösvértestek századrészét teszik csupán ki, és ezek ősi mikrobákból származnak, ráadásul a vérvízesés hemzseg ezektől a gömböktől. Ezen kívül még tartalmaznak szilíciumot, kalciumot, alumíniumot, nátriumot és vasat is. 

Mivel megszilárdultak, ezért korábbi, még fejletlenebb technológiával nem tudták kimutatni őket. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A gleccser alatt több száz méterrel egy ősi mikrobaközösség él, amik az évszázadok alatt fejlődtek ki, rejtve az emberiség szeme elől. Ezzel még azt is jobban meg tudják érteni a kutatók, hogy hogyan lehetne vizsgálni életre utaló jeleket más bolygókon, például a Marson. Elképzelhető, hogy a múltban nem megfelelően vizsgáltak bizonyos mintákat, így fontos észrevételeket szalaszthattak el.

Ha például a Marson is hasonló nanogömbökben élnek kisebb mikrobák, és más módszerrel kell megvizsgálni őket, hogy azonosítani tudják. 

Ez is érdekes: a legkülönlegesebb természeti jelenségek fotókon

A természet produkálja a legelképesztőbb látványosságokat.

Lehet a szivárvány fehér? - A legkülönlegesebb természeti jelenségek fotókon

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: National Science Foundation, Peter Rejcek / Wikipedia Közkincs.)

Ezt is szeretjük