Hogyan viselkedsz társaságban?

Ezt árulja el rólad

Belesimulsz a környezetedbe, vagy te vagy a középpont? Szokásaink beszédesebbek, mint gondolnád.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az önbizalom és a saját magunkról alkotott képünk nagyban befolyásolja, hogyan viselkedünk más emberek között. Így, ha megvizsgálod, hogy te milyen is vagy különböző társaságokban, sok mindent megtudhatsz saját magadról.

Az alkalmazkodás tudománya

Modern életünk rengeteg alkalmazkodást kíván tőlünk. Kisgyermekkortól elkezdünk beilleszkedni a különböző közösségekbe, először a bölcsőde vagy az óvoda tanít minket a társas együttélésre, majd az iskolák sora jelenti az egymásra rakódó beilleszkedési feladatokat, de a sor nem zárul le, hiszen a munkahelyeken ismét új helyzetekben, új emberek között találjuk magunkat.

Van, akinek ez a beilleszkedés könnyebben megy, és van, akinek nehezebben, de egyikünk sem lehet alóla kivétel, hiszen a körülöttünk lévő emberekhez valamilyen módon hasonulnunk kell, ha nem akarunk a társaságból kirekesztetté válni. És mivel az ember társas lény, a magány helyett inkább a közösségi létezést választja.

Ez az igazodás környezetünk normáihoz nagyban hasonlít az állatvilágban megjelenő mimikrihez, vagyis a környezet színeinek, formáinak felöltéséhez, vagy más élőlények viselkedésének utánzásához. És éppúgy fakadhat védelmi, mint támadó szándékból. Hogyan néz ki mindez az emberek nyelvére lefordítva?

Védekező mechanizmus

Annak mértéke, hogy mennyire hajlandó valaki feladni a saját személyiségét a közösségbe tartozás érdekében, karakterfüggő. Ha valaki gyenge önbizalommal rendelkezik, az valószínűleg nagyobb mértékben adja fel önmagát, és igyekszik beleolvadni a tömegbe. Ez a típusú alkalmazkodás egyfajta védekezés, amely azon az elven alapszik, hogy "ha nem vesznek észre, akkor nem is bánthatnak".

Amennyiben magadra ismersz ebben a leírásban, akkor tanácsos keresned olyan módszert - akár pszichológus segítségével -, mellyel személyiségedhez igazodva megerősítheted önbizalmadat, és jobban önmagad mersz lenni, hiszen ez a képesség sokkal boldogabbá teheti mindennapjaidat.

Ezt a témát járja körül lenyűgöző és tanulságos módon a Budapesti Táncfesztivál keretében a Szegedi Kortárs Balett produkciója a Mimikri/Tavaszi áldozat című kétrészes előadása is. Így ha foglalkoztat a téma, akkor mindenképpen használd ki az alkalmat, és nézd meg, mi minden rejlik alkalmazkodási kényszerünk mögött. Ráadásul mindezt az emberi test nyelvén elmesélve tekintheted meg, gyönyörű táncosok tolmácsolásában!

A Juronics Tamás által koreografált darab budapesti bemutatója április 24-én, csütörtökön 19 órai kezdettel a Művészetek Palotájában lesz látható. Jegyeket itt tudsz rá váltani.

Helyezkedők és lesből támadók

Ugyanakkor az extrém mértékű beilleszkedést hátsó szándék is motiválhatja. Az ilyen típusú emberek önös érdekeikre igyekeznek felhasználni minden emberi kapcsolatot. Ezt a fajta viselkedést tehát nem a félénkség, hanem pont ellenkezőleg, az agresszivitás jellemzi, és egyfajta álcából tüzelő vadász viselkedésmódban nyilvánul meg.

Azonban az ilyen emberek egy idő után nem örvendenek nagy népszerűségnek, és környezetük elfogadásának hiányában ugyanúgy magányossá válhatnak, mint azok, akik nem merik magukat megmutatni.

További ízelítőként tekintsd meg az alábbi videót! Érdemes.

MIMIKRI/MIMICRY, Szeged Contemporary Ballet from Nemzeti Táncszínház on Vimeo.

Ezt is szeretjük