Így néz ki most a vasfüggöny maradványa: ma 32 éve vágták át Sopronnál
Négy évtizeden át választotta el a vasfüggöny Magyarországot a nyugati világtól.
Amikor Churchill 1946. március 5-én először említette fultoni beszédében a vasfüggöny kifejezést, nem tudhatta, hogy a politikai metafora hamarosan testet ölt. A brit miniszterelnök a második világháborút követően fennálló erős orosz befolyást kívánta érzékeltetni Közép- és Kelet-Európa országaiban ezzel a kifejezéssel.
A szovjet érdekszférához tartozó keleti blokk országai - Szovjetunió, Bulgária, Csehszlovákia, Kelet-Németország, Magyarország, Lengyelország, Románia - és a nyugati blokk országainak határain azonban az 1940-es évek második felében valóban felhúzták - az aknazárral és elektronikus jelzőrendszerrel ellátott - betonoszlopokra rögzített szögesdrót kerítést.
Vasfüggöny a magyar-osztrák határon
A magyar-osztrák határ mintegy 260 km-es szakaszán húzódott vasfüggöny - kezdetben aknazárakkal - 1949-től negyven éven át. Az aknákat 1956 szeptemberére felszedték, mely lehetővé tette, a forradalom idején százezrek meneküljenek az osztrák-magyar határon keresztül Nyugatra. A szabadságharc leverését követően újból megerősítették a határzárat, szinte hermetikusan elzárta hazánkat Európa nyugati részétől. Az 1980-as évekre azonban a rendszer elavulni látszott, ezzel párhuzamosan pedig eljött a politikai enyhülés is. 1989. május 2-án bejelentették, hogy felszámolják az elektromos és műszaki határzárat az osztrák-magyar határon. A vasfüggöny - Horn Gyula magyar és Alois Mock osztrák külügyminiszter általi - hivatalos és szimbolikus átvágására 1989. június 27-én került sor.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- magyar történelem
- kommunizmus
Képeken az ’50-es évek magyar kirakatai: ma már furcsának hatnak
- történelem
- szovjetunió