Fáj a térded? Bírnod kellene még 6 évig

Tényleg nincs pénz erre?

Nem sok mindenre lesz elég a kormány tűzoltása, pedig pénz, úgy tűnik, lenne.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Csepegteti a kormányzat a segítséget az egészségügynek, holott a szaktárcának komoly tervei lennének, pénz nélkül viszont aligha valósíthatóak meg. De mennyi csípőprotézis-műtét jönne ki a budai Vár felújításának árából, és mennyiből lehetne rövidíteni azokat a hírhedten hosszú várólistákat?

Ha az egészségügy is kapna hasonló összeget pluszban, akkor vajon kellene átlagosan fél évet várakozni egy hasfali sérvvel? Tényleg nincs pénz, vagy van, csak másra megy?

Térdprotézis? Bírd még a fájdalmat 2021-ig!

4-6 milliárd forint és 2,5 milliárd forint. Az Index számításai szerint ennyi pénzt igényelne az államtól, ha a kórházakban a kormány új tervének megfelelően vinnék le a várakozási időt a csípőprotézis-műtétek és a szürkehályog-eltávolító beavatkozások esetében.

A lap annak kapcsán számolta ezt ki, hogy a kormány - pontosabban a Zombor Gábor vezette egészségügyi államtitkárság - szeretné elérni, hogy kisebb beavatkozások esetén a várólisták hossza ne jelentsen két-három hónapnál hosszabb várakozási időt. Az államtitkárság tervei szerint az új szabályozás szerint a nagyobb műtéteket is el kellene végezni fél éven belül.

Hogy ma ez mennyire nincs így, arról mi is írtunk korábbi cikkünkben, a betegek gyakran éveket kénytelenek várni például egy ortopédiai műtétre, ami feltehetően a többség számára komoly fájdalmak elviselését jelenti. Az Index egy nagyon extrém példát is hoz: nemrég egy beteg 2021. február 10-re kapott időpontot térdprotézise beültetésére.

Jön a pénz, de nem elég

Tavaly a kormány biztosított már 1 milliárd forintot a várólisták lerövidítése értekében. A várólisták ugyanis főleg pénzhiányból nyúlnak meg ennyire, mivel az Országos Egészségbiztosítása Alap csak egy bizonyos összeget biztosít egy időszakra a kórházak számára, a kórházak pedig ebből próbálnak meg kijönni, olcsóbb és drágább műtéteket is elvégezni. Ha nem futja minden műtétre az adott keretből, meg kell várni a következő adag pénz megérkeztét.

Láthatjuk ugyanakkor, hogy az 1 milliárd forint mennyire kis összeg, hiszen az Index által felhozott két műtéttípus tervezett határidőn belül tartásához is ennek többszörösére lenne szükség. Most a kórházak 5 milliárd forintos plusz forrást kapnak, ami még mindig nem lesz elég a szaktárca tervének megvalósításához.

De csak egy csípőprotézis-műtét 600-800 ezer forintba kerül, összesen pedig 7500 várakozó van. Baranya és Borsod környékén például majdnem másfél év az átlagos várakozási idő egy ilyen beavatkozásra. Lehet, hogy ennyiből csak erre a két területre jut majd, pedig máshol is távoli még a féléves határidő betartása.

Sokszor elhangzik indokként, hogy nincs elég pénz, és bár az utóbbi időben a kormány többször is gyorssegélyben részesítette az egészségügyet - legutóbb 60 milliárd forintot adtak a kórházi tartozások kezelése érdekében -, az embert így sem hagyja nyugodni, mit lehetne kezdeni egy-egy presztízsberuházásra szánt összegből.

Még hogy nincs pénz!

Például a budai Vár felújítására szánt összegből 40 olyan gyorssegélyt lehetne biztosítani az intézményeknek, mint amilyet most tervez adni a kormány. Igaz, hogy a 200 milliárd forintot évekre leosztva fizeti majd ki az állam, de feltehetően a mostani intézkedések sem oldják meg az egészségügy problémáit, azok hamarosan ismét jelentkezni fognak.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ebből a pénzből bőven megoldható lenne, hogy megvalósítsák a tárca tervét, és a prioritást élvező műtétek idejét jócskán lerövidítsék. Márpedig egy nyitott szívműtétet sem véletlenül rendelnek el, és egészen bizonyos, hogy nem válik a beteg hasznára, ha a mostani átlagos várakozási időt, azaz 202 napot ki kell várnia. De egy sérvvel sem lehet kellemes 197 napot várakozni, még ha az nem is sürgős, életmentő műtét.

A várólisták hosszát területenként és beavatkozástípusonként ezen az oldalon lehet lekeresni.

A problémák sajnos nem csak a várólisták esetében súlyosak. Az egészségügy helyzetét remekül türközi az intézmények épületeinek állapota. Ezeket a képeket hazai intézményekben készítették. Nem szükséges magyarázatot fűzni hozzájuk.

Leomlott a fal a kórházban: szörnyű állapotok, megdöbbentő fotók

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük