Furcsa betegségekkel térnek vissza a Földre az űrhajósok: a kutatók végre kivizsgálhatják
A DNS-vizsgálat nem csak az űrkutatásban lehet hasznos.
Az űrhajósok által elkapott betegségek diagnosztizálására és az űrállomáson előforduló kórokozók azonosítására fejlesztettek ki egy aprócska műszert, amely azonban nem csak az űrkutatásban lehet hasznos.
A Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó Kate Rubins végezte az aprócska műszerrel az első teljes DNS-szekvenálást Föld körüli pályán - írta a BBC News kedden.
A szekvenálás során a DNS építőköveit alkotó elemek sorrendjét határozták meg egy Minion nevű kompakt műszerrel, amelyet júliusban küldtek az űrbe. Mialatt Rubins az űrben végezte a dekódolást, ugyanolyan mintákon dolgoztak kollégái a Földön.
"Nagyon érdekel bennünket, hogyan működik a dolog mikrogravitációs környezetben" - mondta az űrhajós az AP amerikai hírügynökségnek négy nappal azután, hogy júliusban az űrállomásra érkezett.
Az amerikai asztronauta szerint az űrben végzett DNS-dekódolás segíthet annak megismerésében is, hogy az ilyesfajta technológiák miként működhetnének a Föld olyan távoli pontjain, ahol nincs megfelelő egészségügyi ellátás.
A kép forrása: Wikipedia/NASA/Crew of STS-132.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!