Furcsa betegségekkel térnek vissza a Földre az űrhajósok: a kutatók végre kivizsgálhatják

A DNS-vizsgálat nem csak az űrkutatásban lehet hasznos.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az űrhajósok által elkapott betegségek diagnosztizálására és az űrállomáson előforduló kórokozók azonosítására fejlesztettek ki egy aprócska műszert, amely azonban nem csak az űrkutatásban lehet hasznos.

A Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó Kate Rubins végezte az aprócska műszerrel az első teljes DNS-szekvenálást Föld körüli pályán - írta a BBC News kedden.

A szekvenálás során a DNS építőköveit alkotó elemek sorrendjét határozták meg egy Minion nevű kompakt műszerrel, amelyet júliusban küldtek az űrbe. Mialatt Rubins az űrben végezte a dekódolást, ugyanolyan mintákon dolgoztak kollégái a Földön.

"Nagyon érdekel bennünket, hogyan működik a dolog mikrogravitációs környezetben" - mondta az űrhajós az AP amerikai hírügynökségnek négy nappal azután, hogy júliusban az űrállomásra érkezett.

Az amerikai asztronauta szerint az űrben végzett DNS-dekódolás segíthet annak megismerésében is, hogy az ilyesfajta technológiák miként működhetnének a Föld olyan távoli pontjain, ahol nincs megfelelő egészségügyi ellátás.

A kép forrása: Wikipedia/NASA/Crew of STS-132.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ezt is szeretjük