Az illatoknak hatalmas ereje van. Emlékeket idéznek fel, nosztalgiát vagy éppen vágyat keltenek bennünk. A kellemes illatú ember ápoltság és igényesség érzetét kelti, míg a bűzről gyakran az ápolatlanságra és a szegénységre asszociálunk.
Nem csak a parfümöknek - 2024 legnagyobb parfümtrendjeiről itt írtunk -, a virágoknak vagy az ételeknek van illata. Amikor beléptél egy ismerősöd otthonába, vagy hosszú idő után hazalátogattál a szüleidhez, bizonyára te is tapasztaltad, hogy van egy jellegzetes, mégis definiálhatatlan bukéjuk. Ugyanez igaz az emberekre: a párkapcsolat elején akkor is felismered a másik illatát, ha nincs rajta se dezodor, se tusfürdő, se parfüm.
8 bizarr illat, amit még nem éreztél
Az ember élete során rengeteg különböző illatot tapasztal, befogad, felismer. Vannak azonban olyan illatok, amiket soha nem tapasztalsz meg. Képes összefoglalónkban most mutatunk 8 olyan dolgot, aminek nem is hinnéd, milyen karakteres aromája van!

Az űr vákuum, nem kellene, hogy szaga legyen, de mégis van. Az űrhajósok beszámolói alapján a galaxis közepén van egy gyümölcsös, édes, rumos szagú golyó, ami az etil-formiát vegyület. Az űrnek egyéb illatai pedig a kénhez és a húshoz hasonlítanak.

Most már tudjuk, hogy a világűrnek van illata. De mi a helyzet a bolygókkal? A Vénusz tojásszagú - a légkörben lévő kénsavfelhők miatt -, és a Mars, illetve Uránusz is hasonló aromával bír, a kén-dioxid és a kén-hidrogén összetétele miatt. A Jupiternek, mivel minden légköre különböző vegyi anyagokból áll, illata változó. Egyes részeken kellemes mandulaillat, míg más területein kevésbé kellemes ammónia uralkodik.
Fotó: adventtr / Getty Images Hungary

Amikor egy ember haldoklik, teste acetonszagot bocsát ki. A halál beköszönte után a test bomlásnak indul, és több vegyi anyag is felszabadul. A kadaverin és a putreszcin az első vegyület ami elkezd kibocsátódni - ez felelős a rothadó hús szagért. Ezeket követi a kén-hidrogén tojásszerű szaga, a szkatol, ami széklet szagát eredményezi, a metántiolnak káposzta-, a dimetil-szulfidnak pedig fokhagymabukéja van.

Marie királynő és férje, XVI. Lajos király a versailles-i palotában éltek. Az akkori francia palotát hajlamosak vagyunk egy parfümmel és friss péksüteményillattal átitatott varázslatos helynek gondolni. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a vizelet- és székletszag szintén jellemző volt a királyi otthonra.
Fotó: FrÃdÃric Soltan / Getty Images Hungary

A 18. században a vízvezetékek meglehetősen hiányosak voltak, és a versailles-i palotában csak kevés angolvécé kapott helyet. Ezért aztán mikor hívott a természet, az egyetlen lehetőség egy kis porcelánedény volt, amelyet bourdalou-nak hívtak. A nők még alsóneműt sem hordtak, ezért ők csak felhúzták szoknyájukat, és a képen látható módon elvégezték, amit kellett.

A római Colosseumban a nézők az évtizedek alatt rengeteg különböző véres műsort élvezhettek. A vér szagának enyhítésére egy rendkívül ügyes módszert fejlesztettek ki. Az amfiteátrumok helyén, a fizető vendégek feje fölött volt egy úgynevezett velárium, ami megvédte őket a naptól és esőtől. Ezt a peremet szobor alakú szökőkutakkal egészítették ki, amelyek illatos vizet spricceltek. A parfüm elsődleges összetevői a sáfrány és a verbéna voltak.

A legtöbben nem ismernénk fel a kábítószer szagát, holott szintetizált formában gyógyszerek által volt már szerencsénk hozzá. Az ópiumnak édes, enyhén égett mályvacukorillata van, az égő heroin erős ecetszagot áraszt. A kokainnak metil-benzoát szaga van, ami a tubarózsa illatát is adja. A metanfetaminnak égetett műanyag és tisztítószer-aromája van.

A Titanic utasait friss lakk, festék és újonnan fűrészelt fa illata fogadta. Akkoriban a festéket még ólomból és lenolajból készítették. A motorok szénnel hajtott füst szaga, a végzetes éjszakán pedig sült kacsa, bárány és marhahús illata keringte körbe a tragikusan elsüllyedt hajót. A Titanic elindulásának évében népszerű L'Heure bleue (kék óra) parfümöt sok nő viselte az első osztályú fedélzeten.

Az ókori egyiptomiak a katolikus templomokhoz hasonlóan gyantát használtak templomaikban, így az ő templomaik is tömjénillatúak voltak. Az egyiptomiak olyan virágokkal töltötték meg egyházaikat, mint a lótuszvirág és egyéb mocsári növények, nádasok. Utóbbiak víz- és piszokillatúak, ezért az egyiptomiak további illatosított virágokat használtak, mint például a jázmin, az indol, a rózsa, valamint a mandragóra vagy a szárított dohány.
Miért számít ritka kivételnek, aki illattal álmodik? Az alvás közbeni agyműködésben keresendő a válasz
Elolvasom
(Képek forrása: Getty Images Hungary)