8 milliárd éves csillagot fotóztak: megoldódhat a fizika nagy rejtélye
A kutatók egyre közelebb kerülnek az univerzum tágulásával kapcsolatos válaszokhoz.
Az univerzum misztikus, és tele van talányokkal. Ilyen rejtély az is, hogy mi okozza egyre gyorsabb tágulását. Ennek felkutatására hivatott a világ legerősebb, 570 megapixeles kamerája, a Dark Energy Camera.
A szerkezet még csak a tesztelési fázisban van, de máris rögzített egy felvételt, amelyen egy nyolcmilliárd éves csillagfény látható.
Hatalmas előrelépés
Az, hogy itt, a Földön lássunk egy csillagot, a fénynek több millió, sőt, több milliárd évnyi utazásába kerül. A Dark Energy Camera szeptemberben rögzítette a valaha volt legidősebb csillagfényt, amely nyolcmilliárd év után végül eljutott egy chilei hegytetőre, hogy a kamera megörökítse.
Ez hatalmas felfedezés, és nagy dolgok kezdetét jelzi. A kamera segítségével talán választ kaphatunk majd arra, hogy mi is az a sötét anyag, ami a galaxis 75%-át teszi ki.
A sötét energia
Három tudós Nobel-díjat kapott a kilencvenes években, amiért rámutattak a sötét anyag, más néven sötét energia létezésére, és tudományosan is bizonyították azt. Habár arra még nem sikerült választ találni, hogy mi ez az anyag, azt már tudhatjuk, hogy valószínűleg ez okozza az univerzum egyre gyorsabb és gyorsabb tágulását.
Ám eddig nagyon kevés információval rendelkeztünk a rejtélyről, ezért különös jelentőséggel bír a felfedezés. A kutatás egyik vezetője, Ofer Lahav szerint a Dark Energy Camera által rögzített első galaxison túli fény talán magában rejti a válaszokat a fizika legnagyobb rejtélyére, és valószínűleg egy lépéssel közelebb visz majd minket a megoldáshoz.
A világ legerősebb kamerája
A sötét anyag kutatására hivatott szervezet, a Dark Energy Survey építette meg nyolc év alatt az 570 megapixeles kamerát. A Dark Energy Camera nagyjából egy telefonfülkével megegyező méretekkel rendelkezik. Ez a valaha volt legerősebb kamera, és érzékenysége páratlan: nyolcmilliárd fényév távolságra ellát, és akár százezernyi galaxis távolságra lévő fényt is képes észlelni.
Az akció, melynek része a szerkezet, az eddigi legnagyobb tudományos kutatás, illetve a tesztelési fázisban készített felvétel megerősítette a tudósokat abban, hogy tovább folytassák a kezdeményezést. A cél az, hogy megtudják, hogyan jött létre a galaxisunk, és az esetleges vég körülményeit is megjósolják.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hivatalosan decemberben lép majd működésbe a kamera. Ha a dolgok a várakozásnak megfelelően alakulnak, később, a folyamat során teljes kép jön majd létre az égbolt egynyolcadáról, és lehetségessé válik háromszázmillió galaxis és négyezer szupernova feltérképezése.
OLVASD EL EZT IS!
- csillagok
- érdekességek a világból