4+1 trükk, hogy elkerüljenek a vírusok

A vírusok ma már mindennaposak, ráadásul a világhálón szörfözve bármikor beszerezhetsz egyet. Eláruljuk, hogyan védekezz!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ne érezd magad kényelmetlenül, ha csupán felhasználói szinten értesz a számítógépekhez. Tanulni sosem késő, viszont érdemes, a tudatlanságot ugyanis hamar kihasználják az internet fenegyerekei, azaz a számítógépes vírusok gyártói.

A vírusok pedig nemcsak kellemetlen perceket okozhatnak, hanem akár a számítógéped életét is veszélyeztethetik. Ne kockáztass, inkább védekezz: eláruljuk, hogyan óvhatod meg magad a virtuális kártevőktől, illetve azt is, mikor gyanakodj arra, hogy vírussal van dolgod.

Az első és legfontosabb: a tűzfal

Nem kell filmek tucatjait letöltened, vagy 18 éven felülieknek szóló weboldalakat böngészned ahhoz, hogy vírusokkal találkozz. Az internet ma már hemzseg a rosszindulatú programoktól, melyekbe szinte bármikor belefuthatsz. Ha be akarod biztosítani magad, illetve a számítógéped, az első és legfontosabb dolog, hogy ellenőrizd a géped operációs rendszerének tűzfalát. Ha Windows van telepítve rá, akkor a Start menü Vezérlőpult feliratára kattints, majd ezen belül a Biztonsági központban találod a tűzfallal kapcsolatos beállítási lehetőségeket. Ügyelj arra, hogy a tűzfal mindig be legyen kapcsolva, sőt, érdemes a biztonsági szintet az általánosnál magasabbra állítanod.

A vírusirtó szoftver ma már elengedhetetlen

Talán már beszélni sem kellene arról, hogy mekkora szükség van a vírusirtó programokra, mégis szükséges. A tapasztalatok szerint ugyanis sokan hajlamosak megfeledkezni róluk, vagy legalábbis másodrangú kérdésként kezelni a témát.

Pedig, ha rendszeresen szörfölsz az interneten, egyenesen kötelező megbízható és hatékony védelmet nyújtó szoftverrel ellátnod a géped.
Ha biztosra akarsz menni, legfőképpen pedig egyszer és mindenkorra le akarod tudni a dolgot, akkor akár meg is vásárolhatod a kiszemelt vírusirtó programot. Ha azonban nem akarsz 10-15 ezer forintot szánni rá, az interneten találhatsz ingyenesen letölthető szoftvereket. Ezek csak egy bizonyos ideig használhatók - havonta vagy évente ismét le kell töltened őket -, ám az esetek nagy részében hasonlóan hatékony védelmet nyújtanak a vírusokkal szemben, mint fizetős társaik.

Tipp
Ingyenes vírusirtó programot keresel? Az alábbi kettőben megbízhatsz.

Dupla tűzfal routerrel

Ahogy a router megakadályozza, hogy illetéktelenek férjenek hozzá a számítógéped tartalmához, úgy a vírusok ellen is hatékony védekezési eszköz. Ez a modemre hasonlító eszköz arra szolgál, hogy adatokat közvetítsen a kábel vagy a telefonvonal és a számítógéped között. Ára 15 ezer forint, viszont megéri áldozni rá.

A hackerek ellen is biztonságban vagy általa, hiszen ennek az okos kis eszköznek köszönhetően szinte láthatatlanná válik a géped az illetéktelenek előtt. A vírusokkal szemben pedig azért hatásos, mert önmaga is tűzfallal rendelkezik, így megduplázhatod vele a számítógéped védelmét.

Vigyázz a spamekkel!
Szinte képtelenség megakadályozni, hogy a postaládádat időről időre kéretlen levelek tömjék el. A spamekre azonban nem árt odafigyelni, hiszen csatolmányban szintén tartalmazhatnak vírusokat. Mivel már magyar névvel, magyar szöveggel és hitelesnek tűnő e-mail címről is érkeznek levélszemetek, legyél nagyon óvatos, és semmilyen olyan csatolmányt ne nyiss meg, melynek tartalmával kapcsolatban bizonytalan vagy!

Óvatosan a letöltésekkel és az e-mailekkel!

Amennyi hasznos dolog található az interneten, annyi haszontalan és káros is. Ráadásul különösebben nem is kell belemélyedned például a filmek vagy zenék letöltésébe ahhoz, hogy kockára tedd a géped biztonságát. Elég ellátogatnod egy vírusos weboldalra, illetve letöltened egy biztonságosnak hitt játékot, és máris megtörténhet a baj. Egy vírusirtó program ilyenkor aranyat ér, de nem árt, ha magad is körültekintő vagy, miközben szörfölsz a világhálón.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A vírusok terjesztői előszeretettel használják az e-mailt is, mint a kártékony programok továbbításának legjobb módját. Nem lehet hát elégszer hangsúlyozni: kizárólag akkor kattints egy e-mailben érkezett linkre, ha az biztonságos feladótól érkezett, tehát pontosan tudod, ki küldte, mint ahogy azt is, hogy hová vezet a link.

Ezt is szeretjük