Totális csőd! Ez nagyon nem jött be Orbánéknak
Hiába próbáltak titkolózni, most kiderültek a számok, és az is, hogy azok alapján teljes csőd lett a kormány megoldása.
Hosszú vajúdás után, július végén fogadta el az Országgyűlés a családi csődvédelemről szóló törvényt. Az Igazságügyi Minisztérium két hónapon át titkolta, hányan jelentkeztek a programra, most viszont kiderült: teljes csőd a csődvédelem.
A KDNP ötletéből induló adósmentő lehetőséggel szeptembertől lehetett élni, három hónap alatt mindössze 51 ember jelentkezett. Ezt a számot azonban csak az után árulta csak el az Igazságügyi Minisztérium, hogy a Magyar Nemzet közérdekű adatigénylés formájában kikérte.
Korábban a Magyar Nemzeti Bank és a Bankszövetség is több tízezerre becsülte azoknak a számát, akik komoly bajban vannak, és akiknek megoldást jelenthetne a családi csőd intézménye.
KDNP-s számháború
Csakhogy szeptember közepéig senki nem akart élni a lehetőséggel. Ezért is volt meglepő, amikor nem sokkal később a KDNP frakcióvezetője azt közölte: ötszázan kérelmezték a családi csődöt.
Majd a Kossuth Rádióban már egészen más számokról, kevesebb mint száz igénylőről beszélt Harrach Péter.
A frakcióvezető azonnal talált is magyarázatot arra, miért nem érdeklődnek a bajban lévő adósok a családi csőd iránt: mert a sajtó rossz hírét keltette az új jogintézménynek.
Senki nem kér a csődbiztosokból
A törvény egyébként arra szolgálna, hogy olyan adósságrendezési eljárást tegyen lehetővé, ami segít szabályozott keretek között rendezni a fizetési nehézségekkel küszködő magánszemélyek adósságát. A szabályozott keretek azt jelentik, hogy egy kijelölt vagyonfelügyelő öt-hét évig ellenőrzi az adós minden bevételét és kiadását.
A család mellé kirendelt csődbiztos segít beosztani a pénzt - az ő jóváhagyása nélkül az adósok gyakorlatilag semmire nem költhetnek. A KDNP frakcióvezetőjében valószínűleg fel sem merült, hogy a bajban lévő adósok egy része azért nem akar élni a lehetőséggel, mert maga szeretné eldönteni, hogy megvesz-e egy csokit, vagy befizet-e egy különórát a gyereknek.
Csődvédelmet a törvény szerint az az adós kérhet, akinek van vagyona és jövedelme, de nem elég az adósságok törlesztésére. A kérelem feltétele egyebek mellett az, hogy az összes tartozás 2 és 60 millió forint között legyen, ne haladja meg a magánszemély vagyonának dupláját, és legyen legalább egy, 500 ezer forint feletti lejárt tartozás. Amíg tart a csődvédelem, addig szünetel az adós ellen minden végrehajtás, és nem nőnek a végrehajtási költségek sem.
A csekély érdeklődés már csak azért is különösen kínos a kormány számára, mert a rendszer felállítása igencsak drága mulatság volt: három minisztérium mindeddig összesen 626 millió forint állami pénzt költött el az intézkedésre.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- hitel
- törvény