Több százezren járnak rosszul az új táppénzszabályokkal

Bruttó 260 ezer forint a plafon. A magasabb jövedelműek a vesztesek közt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Országgyűlés felére csökkentette a táppénz napi összegének lehetséges maximumát. Eszerint a táppénz havi összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér dupláját. Eddig a minimálbér négyszerese volt a plafon.

A táppénz havi összege így legfeljebb körülbelül havi mintegy 150 ezer forint lehet, szemben az eddigi 300 ezer forintos maximummal. A kormány azzal indokolta a változtatást, hogy a kabinet szeretné csökkenteni azoknak a számát, akik indokolatlanul veszik igénybe a táppénzt.

A táppénz mértéke a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 60%-a, ha a dolgozó legalább kétévi folyamatos biztosítási idővel rendelkezik.

Két évnél rövidebb biztosítási jogviszony esetén, illetve a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt a táppénz mértéke a figyelembe vehető jövedelem 50%-a.

Havi bruttó 260 ezer forint fölött rosszul jársz

Egy kis számítás után kiderül, a módosításokkal azok járnak rosszul, akik havi bruttó 260 ezer forintot vagy ennél többet keresnek. Ők azok, akik elérik azt az összeget, ahol már magasabb lenne a táppénz, mint amennyit megenged a jogszabály.

Ez éves szinten 3,12 millió forintos, illetve ennél magasabb jövedelmet jelent. Az APEH 2009-es adóévre vonatkozó adatai szerint 3-6 millió forint közötti éves jövedelmet 479 ezer fő tudhatott magáénak, 6 millió forint felett 154 ezer adózó keresett. Azaz a szabály mintegy 630 ezer főt érinthet negatívan.

A szabályozás átalakítása a kismamák pénztárcájára is hatással van, hiszen esetükben is csökken a maximálisan járó összeg. Például az a kismama, akinek havi bruttó bére elérte a 300 ezer forintot, havi szinten 30 ezer forinttal kaphat kevesebb táppénzt, és így ugyanannyi pénzben részesül majd, mint aki - alacsonyabb bére miatt - kevesebbet  fizetett be a közösbe.

A veszélyeztetett terhesek is rosszabbul járnak?

További változás, hogy veszélyeztetett terhesség esetén a kismamának már a keresőképtelenség első napjától táppénz jár, nem a munkáltató által finanszírozott betegszabadság. Ezzel egyébként szintén rosszul járnak, mivel a betegszabadság idejére járó összeg magasabb, mint a táppénz. Az új szabályokat a 2011. április 30-át követően megállapított táppénzre kell alkalmazni.

Megkerestük a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot, hogy ez a szabályváltozás hogyan egyeztethető össze a kormány által hangoztatott családbarát jelleggel. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a Nemzeti Erőforrás Minisztériumhoz irányított minket, akik cikkünk megjelenéséig nem adtak választ.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője ugyanakkor az MTI beszámolója szerint szombaton egy sajtótájékoztatón cáfolta, hogy a veszélyeztetett terhesek rosszabbul járnak. Szijjártó Péter hangsúlyozta: a bruttó 290 ezer forint alatt kereső veszélyeztetett terhes nők a táppénzzel még jobban is járnak, mint a korábbi rendszerben a betegszabadsággal, hiszen a táppénz után nem kell járulékot fizetni.

Ezt is szeretjük