Nem hittek a szemüknek a madártani egyesület dolgozói, amikor benéztek a fészekbe: ilyen döbbenetes látvány fogadta őket

Fotók készültek a fészekről.

Tízfiókás fészek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) munkatársai hihetetlen felfedezést tettek.

Egy rekordnak számító, tízfiókás szalakóta-fészekaljat találtak ugyanis a Felső-Kiskunságban. A nem mindennapi fészekről természetesen képeket is készítettek.

Tízfiókás fészek

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szerdai közleménye szerint az egyesület budapesti helyi csoportja minden évben ellenőrzi a fokozottan védett szalakóták számára a Felső-Kiskunságba is kihelyezett mesterséges odúkat. A faj jellemzően három-öt, ritkán hattojásos fészekaljakat rak, de időnként ennél többfiókás fészekaljak is előfordulnak. A korábbi években volt már rekordot jelentő kilencfiókás fészek itt, és az ország más területén is, de az példa nélküli, hogy egy odúban tíz fióka nevelkedjen. Most először találtak ilyet Lajosmizse határában az állatvédők júliusban.

Ilyen esetben szinte biztosan úgynevezett „összetojásról” van szó, amikor több tojó rak tojásokat ugyanabba a fészekbe. Ezeknél a családoknál valószínűsíthető, hogy kettőnél több szülő etet, de ennek vizsgálatára nem volt lehetősége az egyesületnek. A fiókák az odúellenőrzés keretében a szokott módon jelölőgyűrűt kaptak, ez lehetőséget kínál a kirepülést követően az azonosításukra, vonulásuk, területhűségük ellenőrzésére.

A szalakótaállomány Magyarországon az 1980-as években összeomlott, mindössze 300-400 pár maradt csak, az 1990-es évek elejére pedig eltűnt a Dunántúlról is. Az MME Duna-Tisza közén és Tiszántúlon dolgozó helyi csoportjai elkezdték segíteni a fajt nagy méretű, D típusú mesterséges odúk tömeges kihelyezésével, a 2000-es években pedig két nagy európai uniós pályázat is hozzájárult ahhoz, hogy a magyarországi szalakótaállomány jelenleg már 2500 pár felett van, és a faj egyre nagyobb arányban a zöld küllő és a fekete harkály által készített természetes odúkban költ, ami a védelmi program legfontosabb eredménye. A magyarországi szalakótaállomány mára a legnagyobb az Európai Unióban, és folyamatosan növekszik.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Pusztai fajként a szalakóta jól alkalmazkodik az aszályos évekhez, mivel a fő táplálékát képező rovarokat, köztük különösen a sáskákat ilyenkor is megtalálja. Ezt igazolja, hogy számuk a 2021-2022-ben tapasztalt szélsőséges években is emelkedett Magyarországon.

Varázslatos fotókon a madarak világa: nem csak szépek, elgondolkodtatók is a képek

A világ legjobb madárfotóit díjazták, az alkotások pedig megérdemelten kaptak elismerést.

Varázslatos fotókon a madarak világa: nem csak szépek, elgondolkodtatók is a képek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük