Titokzatos jeleket észleltek a világűrből: a szakértők sem tudják pontosan, mi okozza

Azt sem zárják ki, hogy a jelek egy földön kívüli intelligencia nyomai.

Titokzatos jelek az űrből
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a tudomány folyamatosan fejlődik, és egyre többet tudunk meg az univerzumról, még így is rengeteg olyan titkot rejt, amikre még a legintelligensebb kutatók sem tudnak választ adni. 

Ilyen a Földön túli élet kérdése is, hiszen sokan egyetértenek abban, hogy biztosan léteznek más civilizációk is a bolygónkon kívül, ám erre még tudományos bizonyíték nem született, így ez továbbra is rejtély marad.

Titokzatos jelek a világűrből

Egy tanulmány nemrég rávilágított arra, hogy 2019-ben 47 nap alatt 1652 gyors rádiókitörés (FRB) érkezett egy távoli forrásból. Ezek a rádiókitörések a 2007-es felfedezésük óta nagy fejtörést okoznak a csillagászoknak, hiszen ők sem tudják pontosan, mi okozza, vagy hozza létre az igen rövid, de nagy energiájú rádiójeleket. A kutatók egy része nem zárja ki, hogy ezek a jelek egy idegen intelligencia nyomai, de a legtöbben úgy gondolják, hogy természetes jelenségről lehet szó. Az egyik magyarázat szerint a kitöréseket rendkívül erős mágneses térrel rendelkező maradványcsillagok, úgynevezett magnetárok bocsátják ki.

jelek-űrből1
Fotó: Evgeniy Vazhenin / 500px / Getty Images Hungary

A kutatócsoport a FAST teleszkóp segítségével figyelte meg a jeleket 2019. augusztus 29. és október 29. között, a legintenzívebb időszakban egy óra alatt 122 jelet bocsátott ki, de az észlelések látszólag nem voltak periodikusak. A gyakori észlelések lehetővé tették a forrás tevékenységének statisztikai elemzését is. A kutatók szerint a kitöréseket két különböző típusba lehet sorolni, a magasabb energiájú és az alacsonyabb energiájú kitörések egyértelműen eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, a gyengébbek pedig véletlenszerűek.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Lenyűgöző NASA-fotók Magyarországról: nézd meg az éjszakai Budapestet!

Így néz ki Budapest, a Hortobágyi Nemzeti Park és a Balaton az űrből.

Lenyűgöző NASA-fotók Magyarországról: nézd meg az éjszakai Budapestet!

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük