Temetőkben élnek, mert nem tudnak lakbért fizetni: több ezren kényszerültek a sírokba a Fülöp-szigeteken
Van, aki ötven éve a halottak között tölti a mindennapjait.
Manila a világ egyik legsűrűbben lakott városa, ahol a lakosság nagy része mélyszegénységben él. Sokan laknak nyomornegyedekben, de a még náluk is szerencsétlenebbek a köztemetőkbe kényszerültek. A szigeten több ezer ember él a halottak között.
Temetőkben élnek, mert nem tudnak lakbért fizetni
Az első lakók az 1950-es években érkeztek Manila Északi Temetőjébe, ahol becslések szerint mára egymillió halott és 5-7 ezer élő van. Vannak, akik egy jobb élet reményében, szegényebb vidékekről költöztek a városba, de nem találtak azonnal munkát. Egyeseket pedig a rossz gazdasági helyzet kényszerített a sírok közé.
Nem ritka, hogy valaki az egész életét itt éli le, sőt, párt is innen választanak és az unokáik is ide születnek. Elvira Miranda 1966 óta él egy sírhalom melletti ingatag kunyhóban férjével és gyermekeivel. Elmondása szerint az Északi Temető közössége rendkívül összetartó, és igyekeznek tisztán tartani az 54 hektáros környezetüket. Viszont nagy részüknek nincs jövedelme, alkalmi munkákat vállalnak, virágot árulnak a hozzátartozóknak, koporsókat és síköveket készítenek.
De közülük kerülnek ki a sírásók és a koporsóvivők is, a zsúfolt temetőkben ugyanis nem férnek el a halottaskocsik és a hozzátartozóknak a vállukon kell a kriptáig cipelni a koporsót. Egy nap akár nyolcvan temetésre is sor kerülhet, amik jó bevételi forrásként szolgálnak a helyieknek. Egyesek pedig megegyeznek a sírboltok tulajdonosaival, és némi jövedelem ellenében (évente körülbelül 5 ezer forintnak megfelelő peso) gondozzák a halottak nyughelyeit.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Akik viszont napközben otthon maradnak, heverésznek a sírokon kialakított fekhelyeken, beszélgetnek egymással, vagy szappanoperát néznek a kriptákban lévő televíziókon.
Eltitkolt holttestek
Nehéz élet ez, amelyet a Fülöp-szigeteki Nemzeti Rendőrség (PNP) gyakori drogellenes razziái tesznek ennél is nehezebbé. Ami pedig még borzalmasabb, hogy a sírokban gyakran eltitkolt gyilkosságok holttestei kerülnek. Rodrigo Duterte elnöksége alatt 2016-ig a Human Rights Watch adatai szerint körülbelül 12 ezer filippínó életét oltották ki törvénytelen rendőri razziák alatt, melyeknek nagy részére az Északi Temetőben került sor.
A Fülöp-szigeteki kormány többször is megpróbálta elűzni a temetők lakóit. Legutóbb 2019-ben tettek kísérletet rá. Akkor több ezer szegény embert tessékeltek ki a sírokra eszkábált kunyhóikból. Többen viszont visszaköltöztek, és magukat a társadalom hasznos tagjának tartják. Úgy vélik, sok embernek tesznek szívességet azzal, hogy gondoskodnak a halottakról.
Olvass tovább! Ez a világ legkisebb országa - Mindössze négy ember él Sealand Hercegségben
A világ legkisebb országa akkora, mint egy kosárlabdapálya két vasbeton oszlopra függesztve. A mesterségesen létrehozott katonai erődítmény 1942-ben épült légvédelmi céllal. Az Egyesült Királyság partjaitól néhány kilométerre fekvő épület mára egy nem elismert mikronemzetnek ad otthont, ugyanis 1967-ben hercegséggé vált.
Ez a világ legkisebb országa - Mindössze négy ember él Sealand Hercegségben
Még a brit hadsereggel is felvették a harcot.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)