Vérzuhatagnak is hívják az antarktiszi gleccsert: mi okozza az ijesztő jelenséget?
Sokáig vizsgálódtak a tudósok, mire kiderítették a furcsa jelenség okát.
1911-et írtunk, amikor Griffith Taylor, ausztrál geológus elsőként felfedezte az antarktiszi Taylor-gleccser West Lake Bonney-tóba ömlő, vérvörös vízesését. Korszerű eszközök híján pedig különféle elméletek születtek a furcsaságról: egyesek piros festéknek, mások vörös algák melléktermékének, míg megint mások vérnek titulálták a feltörő vizet.
Egészen 2003-ig várni kellett, mire egy csapat geológus rájött, nincs szó sem festékről, sem rejtélyes algákról, ahogy vérről sem. A víz só- és vastartalma ellenben rendkívül magasnak bizonyult: a benne található vasmolekulák a levegővel érintkezve vas-oxiddá alakultak, ami vörösre festi a Taylor-gleccser vizét.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció