Jó hírünk van, ha szeretsz otthonról dolgozni: meglepő, mi derült ki a felmérésből
Kiderült, hogy a munkavállalók mellett a munkáltatók is egyre jobban szeretik a távmunkát.
A munkavállalók 80%-a és a felső vezetők kétharmada is támogatja az otthoni munkavégzést - szűrhető le a Profession.hu legújabb felméréséből. A válaszok szerint a cégeknél a távmunka lehetővé tétele számos területre jótékony hatással van, növeli például a munkavállalói elégedettséget és a lojalitást is, ami a jelenlegi munkaerőpiaci körülmények között hatalmas érték.
A megkérdezett cégvezetők körében igen magas, 65% volt azok aránya, akik törekszenek arra, hogy biztosítsák a távmunka lehetőségét. Az eredmény annak fényében figyelemre méltó, hogy a Profession.hu 2014-es hasonló témájú kutatása szerint a cégvezetőknek csak valamivel több mint fele értett egyet azzal, hogy munkatársai otthonról láthassák el a feladataikat. A munkavállalók öt éve és most is igényelnék ezt a lehetőséget, 78-ról 80%-ra nőtt a támogatók aránya.
Ahol kipróbálják, ott be is válik
A vezetői oldal körében való pozitív változás arra is visszavezethető, hogy az eltelt időszak alatt körükben jelentősen megnőtt azok aránya, akik ezzel kapcsolatban tapasztalatokat szereztek. Öt éve azon felső vezetők aránya, akik már dolgoztak távmunkában, csupán 27% volt, ami mostanra 61%-ra emelkedett, míg a középvezetők esetében a korábbi, 23%-os mutató ugrott 65%-ra.
Mindez azért érdekes, mert a friss kutatás adatai azt jelzik, hogy aki már dolgozott távmunkában, az nagyobb eséllyel támogatja ezt a munkavégzési lehetőséget. Ennek tükrében az akár meglepőnek is mondható, hogy a megkérdezett teljes munkavállalói körnek csupán 18%-a jelezte, hogy dolgozott már ilyen formában. Tapasztalatuk viszont egyértelműen pozitív, hiszen 93%-uk támogatná a távmunkát.
Számos területen kedvező a hatása
A gyakorlati példák alacsony aránya azért is különös, mert a cégek képviselői szerint a távmunka elérhetővé tétele számos területen jótékony hatással van egy vállalat működésére és életére. Közel kétharmaduk úgy véli, ennek hatására például el tudnak térni a szokásos munkaidőhöz kapcsolódó időbeosztástól. Ezzel párhuzamosan csökken a munkavállalók körében a közlekedéssel töltött idő, és annak költsége is. A válaszadók mintegy fele szerint pedig alkalmazottaiknak ezáltal könnyebb a munka és magánéleti teendők összehangolása is.
Azon társaságok körében, ahol a távmunkát már bevezették, további érdemi előnyöket is megneveztek. A válaszadók 42%-a szerint például az otthoni munkavégzés bevezetése óta javult a hatékonyság a vállalatnál. A válaszadó céges képviselők közül tízből hatan úgy gondolják, az alkalmazottak motivációja és elkötelezettsége is fejlődött. Ezenfelül egyharmaduk arról számolt be, hogy mindez a munkaadói megbecsülésre is jótékony hatással volt.
A munkáltatói kontroll azért csökkenhet
A kutatás által jelzett előnyök ellenére azért kifogásokat is megfogalmaztak témával kapcsolatban a vállalatok képviselői. Több mint felük szerint csökken például az alkalmazottak feletti kontroll. Ugyanilyen arányban jelezték az elszigeteltség negatív hatásait, sőt a felmérésben résztvevő vállalati képviselők úgy vélték, ilyen esetben könnyen összemosódnak a munka és a magánélet határai.
Nem lehet mindig kinyitni a kaput
Utóbbi kritikák ellenére azért mára a munkavállalói és a munkaadói oldal véleménye is pozitív a témában, ám a vállalkozások korlátaival láthatóan kénytelenek szembenézni. Arra a felvetésre, hogy miért nem nyitott a távmunka lehetősége a vállalatuknál, mindkét oldal egyaránt azt helyezte az első helyre, hogy cég tevékenységéből adódóan erre nincs mód. Feltűnő ugyanakkor, hogy a vállalatok képviselőinek harmada, míg a megkérdezett alkalmazottak több mint fele nyilatkozott így.
A felmérésből az is kirajzolódik, hogy milyen munkakörökre tartják leginkább kiterjeszthetőnek, alkalmazhatónak az otthoni munkavégzést. A válaszok alapján ezen a téren az újságírás mellett kiemelkednek az informatikai munkakörök, de marketing- és PR-feladatokat sem kell helyhez kötötten végezni, mint ahogy az értékesítési munkákat is el lehet látni a vállalat központjától vagy irodájától távol.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- A felmérés eredményeiből azt szűrhető le, hogy körültekintő munkaadói hozzáállással, és jól meghatározott szabályok mentén a távmunka számos területen előnyös lehet a cégek számára. Sőt, úgy növekedhet egy-egy vállalat hatékonysága, és irányába a dolgozók megbecsülése, hogy ehhez nincs szükség egyébként roppant költséges infrastrukturális, eszközparkot érintő fejlesztésekre - mondta Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési vezetője.
Fotók: Getty Images
A legviccesebb fotók az irodából
Egyértelműen látszik, hogy egy kis viccelődés a világ minden táján jól jön, és a legtöbb munkahelyen nem lesz sértődés abból, ha a kollégák humorral oldják a feszültséget. Nézd meg a legjobbakat az eddig megosztott képek közül!
Bosszút álltak a kollégán, amiért szabadságra ment - A legviccesebb fotók az irodából
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!