Tudod, mi okozza a tavaszillatot valójában? Nem a nedves föld felel érte
Te érzed már a tavaszillatot?

Az idő lassan melegszik, a fák, bokrok ágainak végén megjelennek az első rügyek, a fűszálak zöldebbek, a madarak hangosabban csicseregnek. A levegőben pedig a hosszú tél után egyszer csak megérzed azt a semmivel össze nem téveszthető, jellegzetes földes illatot, melyet beszippantva rögtön tudod: itt a tavasz. Azt azonban talán nem tudod, hogy mi okozza ezt a tavaszillatot.
Ez felel a tavaszillatért
Sokan gondolják, hogy a tavaszillat egyszerűen a nedves földtől származik, ám a helyzet ennél kicsit bonyolultabb. A svédországi Lund Egyetem, a Svéd Agrártudományi Egyetem és a brit John Innes Központ kutatói Nature című tudományos folyóiratban publikált kutatása szerint a háttérben egy geozmin nevű szerves vegyület áll.

A kutatók sokáig úgy hitték, hogy a Streptomyces baktérium spórái a szél, illetve a víz segítségével terjednek. Kiderült azoonban, hogy az általa termelt geozmin és más illékony anyagok - például a 2-metilizoborneol - vonzzák az ugróvillások néven ismert ízeltlábúakat. A baktérium és az ízeltlábú között szimbiózis alakul ki: a Streptomyces által termelt vegyületek táplálékforrásként szolgálnak az ugróvillások számára, cserébe a pár milliméteres ízeltlábúak segítenek Streptomyces-spórák terjesztésében. És áldásos tevékenységüknek köszönhetően a levegőbe kerül a geozmin illata is. A Streptomyces baktérium egyébként a geozmin mellett számos más szerves vegyületet is előállít, ezek közül vannak olyanok, melyeket vegyi fegyverekhez, míg másokat antibiotikumok gyártásához használnak.
Ezer közül is felismered a nőszirmot? Tavaszi virágkvíz, amely garantáltan tesztelni fogja a tudásod
A természet szerelmese vagy? Akkor ez a játék neked való!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)