Nem lehetett belelátni a gyerekgyilkos anya fejébe: bármikor előfordulhat hasonló?

A szakértő szerint azért lehetett volna mit tenni.

Mint ismert, múlt héten kegyetlenül meggyilkolta nyolcéves kislányát egy anya Tatán. Az Indexnek az apa mesélt a történtekről, és egészen megdöbbentő részletek derültek ki. Hibázott-e valaki, amikor a kislány egyedül maradt édesanyjával, holott a nő már fenyegetőzött azzal korábban, hogy megöli gyerekét?

Mit kellett volna tenni a hatóságoknak, vagy megelőzhette-e volna a tragédiát az apa? Matusek M. Zsuzsát, az Országos Gyermekvédő Liga elnökét kérdeztük.

A gyereknek volt joga látni az anyját

A nyolcéves gyerekét meggyilkoló nő korábban pszichiátriai kezelés alatt állt, ivott, és gyógyszereket is szedett, sőt, az apa elmondása szerint korábban már fenyegetőzött a gyerek és önmaga megölésével - derül ki az Index szerdai írásából. Mindezek ellenére a kislány vele tölthette a tavaszi szünet néhány napját, és eközben történt meg a tragédia.

Megelőzhető lett volna a gyilkosság? Ki engedte, hogy az anya elvigye a kislányt mindezek után? Matusek M. Zsuzsanna, az Országos Gyermekvédő Liga - OGYL - elnöke szerint érdemes megfordítani a kérdést, mivel nem az anyának volt joga látnia a gyerekét, hanem a gyereknek volt joga látni az anyját. Ez később még fontos szempont lesz.

A hatóságok keze meg volt kötve

Matusek szerint ha volt egy bírósági ítélet arról, hogy az anya is láthatja a gyereket - márpedig az apa elmondása erre utal -, akkor a hatóságok keze meg volt kötve, a láthatást nem akadályozhatták meg. Persze amennyiben igaz, amit az apa állít, és bejelentette, hogy az anya egyszer már fenyegetőzött a gyilkossággal, azt a hatóságnak ki kellett vizsgálnia. Ennek eredményéről azonban nem tudunk, de a bírósági végzés, amely az anyának is megadta a láthatás jogát, ezután született.

Az apa nemet is mondhatott volna

Matusek szerint ebben a jelen helyzetben az apa megtagadhatta volna, hogy a gyereket elvigye a nő. Az OGYL elnöke elmondta, hogy ez esetben az anya eljárást indíthatott volna az apa ellen, de életveszély gyanúja esetén ez nem nagy ár. Az apa elmondása szerint a telefonbeszélgetéseikből ítélte meg úgy a nő állapotát, hogy rábízhatja gyerekét. 

Az apa sajtónak tett vallomásából nem derül ki az sem, kérvényezte-e , hogy az anya csak felügyelet mellett találkozhasson a kislánnyal. Ezt ugyanis megtehette volna.

Matusek szerint az úgynevezett kapcsolatügyelet keretében a helyi gyermekjóléti szolgálatnál mediátor jelenlétében találkozhattak volna, így biztosított lett volna a felügyelet.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A megoldás a mediátori találkozó lehetett volna

A mediátor jelenlétével megszervezett találkozókra kerül akkor is sor, ha a szülő korábban bántalmazta a gyereket. Egy bántalmazás után a gyerek érzelmileg még kötődhet a szülőhöz, így a láthatást nem tiltják meg, csupán felügyelt mederbe terelik - tudtuk meg az OGYL elnökétől. Az Indexen megjelent írásból is az derül ki, hogy a kislány ragaszkodott ahhoz, hogy anyjával kapcsolatot tartson, így a bíróság nem is tagadta meg tőle, hogy anyjával is legyen. 

Hibást találni tehát nagyon nehéz ebben az esetben, ugyanis senki nem láthatott bele a nő fejébe, nem lehetett tudni, hogy gyilkosságra is képes. Ahogy Matusek fogalmazott, "senkinek a homlokára nincs kiírva neonbetűkkel, hogy ilyesmit elkövet".

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük