Titkolná a kormány, mennyit költ focira

A sportra szánt TAO-pénzekből szinte csak focira jut, de ezentúl nem kötnék a választók orrára, melyik csapatnak adnak pénzt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Titkolná a kormány a sportegyesületek számára juttatott társasági adóforintokat. Idén is 50 milliárd forint körüli összeg lehet a tét, ám ezután már nem láthatnánk, melyik klubokat támogatjuk a közpénzzel.

A foci, ahogy eddig is, minden bizonnyal eztán is elnyeli az ilyen pénzek többségét.

54 milliárd forint mehet a sportra

A költségvetésben a kormány úgy kalkulál, hogy 2015-ben 54 milliárd forintot adhatnak különféle cégek támogatásként bizonyos sportegyesületeknek. Ezzel azért járnak jól a vállalatok, mert így csökkenthetik adóalapjukat, a pénz pedig nem az államkasszába, hanem a vállalattól egyenesen a sportklubokhoz kerülhet.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter javaslata szerint azonban az, hogy melyik egyesület pontosan mennyi pénzhez jut, a jövőben titok lenne a közvélemény előtt. Mindez úgy történne, hogy a sportegyesületeket kivennék az információtörvény hatálya alól.

A foci a nyerő

2011-től lehetséges az, hogy adókedvezményben részesüljenek azok a vállalatok, amik támogatják a látvány- vagy csapatsportokat. A támogató így a támogatás összegét adókedvezményként érvényesítheti, és még az adóalapja is csökken.

A TAO-pénzek kapcsán általában a labdarúgás komoly összegű donációjára gondolhat az átlag újságolvasó. És nem is téved sokat, ugyanis a foci kapja a sportra fordítható TAO-pénzek szinte teljes egészét. Az Átlátszó korábbi cikkében arról ír, hogy 2012 őszéig 7,9 milliárd forintot fordítottak sportcélra a cégek, amiből 6 milliárd forint ment focira. A maradékból részesült a kosárlabda, kézilabda, vízilabda, jégkorong és a Magyar Olimpiai Bizottság.

Orbán tévedett

Egyes focicsapatok már korábban is brutális támogatásokat kaptak csak ilyen címen. Bizonyos csapatokhoz milliárdok kerültek, többek közt például ilyen támogatásból épült meg a felcsúti Pancho Aréna.

Orbán Viktor korábban arról beszélt, hogy büszke arra, hogy magánadományokból épült a stadion, és nem volt szükség állami pénzre. A TAO-pénzek azonban közpénznek számítanak, azzal ugyanis, hogy a cégek a sportegyesületeknek juttatják az összeget, kevesebbet fizetnek be az államkasszába.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

Inkább elrejtik

Eddig minden ilyen pénz útját pontosan nyomon lehetett követni. Nyilvános volt az adat arról, mely egyesület mennyi TAO-pénzben részesült az adott évben. A jövőben azonban ezt elképzelhető, hogy nem ismerhetjük majd meg.

Ha tehát elfogadják a titkosításról szóló javaslatot, nem tudhatjuk majd, hogy mennyivel kap több támogatást egyetlen futballcsapat, mint egy egész sportág, amely ráadásul sokkal sikeresebb a futballnál. Míg a hazai focibajnokság átlagos nézőszáma az eddigiekhez képest is drasztikusan esett idén, a férfi vízilabdázók világbajnokok lettek, de a most futó magyar-horvát közös rendezésű női kézilabda-Eb-n is ezrek követték a válogatott meccseit csak a helyszínen.

Stadion és kórház

Egymástól csak pár száz méterre, mégis nagyon messze. Nézd meg képeken, miről is van szó!

Sokatmondó képek! Málló vakolat, szakadt lift a 15 milliárdba kerülő Fradi-stadionnál

Nézegess képeket!

Elolvasom

Fotó: Pancho Aréna - MTI/Máthé Zoltán; Fradi-stadion - Facebook.com/Groupama Aréna.

Ezt is szeretjük