"Hitler szimpatikus is lehet" - A tankönyvbotrány tovább gyűrűzik
Csak az államilag támogatott könyvekből lehet majd tanítani
Hidegzuhanyként érte a tanárok nagy részét a múlt hét végén kiadott, javasolt tankönyvlista. A következő tanévtől az állami iskolákban csak azokból a könyvekből taníthatnak majd, amiket a kormány megfelelőnek talált.
A kabinet szerint így olcsóbb lesz a tankönyv, a tanároknak viszont nem tetszik a kényszer.
Választás, ami nincs
Az ajánlott tankönyv ugyanis azt jelenti, hogy kötelező lesz abból tanítani. Legalábbis ez derül ki abból a levélből, amit az oktatási államtitkárság mellékelt a listához az iskoláknak. Az igazgatók könyvrendelését még jóvá kell hagyniuk – az állami irányítású – tankerületeknek, ám a tankerületi vezetők ezt csak akkor tehetik meg, ha az iskolák a javasolt tankönyvlistáról választanak.
A választás lehetősége pedig meglehetősen korlátozott, mert vagy kettő, vagy – a kilencedik és tízedik évfolyamon irodalomból és nyelvtanból - csak egyetlen könyv szerepel az ajánlott listán. Ennyiből pedig még akkor is nehéz lenne választani, ha a tanárok ismernék az új tankönyveket. Ám ezek egy része valóban új lesz, a pedagógusoknak is, akik nem értik, hogyan fognak majd tanítani olyan kiadványokból, amik teljesen mások, mint a megszokottak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Furcsaságok az új tankönyvekben
A magyar- és történelemtanárok nagy része felháborodott az előíráson, hiszen a korlátozás leginkább ezt a két tantárgyat érinti. A kötelezően ajánlott kiadványok sokak szerint vitathatóak, amellyel sem szakmailag, sem emberileg nem értenek egyet a tanárok. A Magyartanárok Egyesülete a Facebookon tett közzé néhány mondatot elrettentésül az egyik ajánlott tankönyvből, a Történelemtanárok Egylete pedig egy több oldalas tanulmányban szedte ízekre azt a törikönyvet, ami Adolf Hitlert szinte szimpatikus alakként mutatja be.
A 2011-ben elfogadott köznevelési törvény szerint a tanár joga, hogy megválassza, milyen tankönyvből, milyen tanulmányi segédletekkel, taneszközökkel és felszerelésekkel oktatná a tárgyat, így a pedagógusoknak nem világos, hogyan írhatja mindezt felül Hoffmann Rózsa mostani levele.
Az olcsó tankönyv sem lesz olcsó
A javasolt tankönyvlista kifejezetten azt a két kiadót – az Apáczai Kiadót és a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadót – hozza helyzetbe, amelyeket az elmúlt napokban vásárolt meg az állam, mert szinte kizárólag az ő kiadványaikat ajánlja az államtitkárság. Ehhez jön még az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, ahol szintén fejlesztenek tankönyveket. A minisztérium és a KLIK körlevelében a vezetők azzal indokolták az előírást, hogy ezzel majd olcsóbbá válik a tankönyvrendelés, hiszen ezek a könyvek szerintük kedvezőbb áron lesznek kaphatóak, mint a korábbiak. Persze ezt csak akkor érezhetik majd a családok és az állam, ha az iskolák az ajánlott listából választanak.
Ha viszont a jelenlegi árakat nézzük, akkor biztosan nem az állami tankönyvcsomag lesz a legolcsóbb, holott erre hivatkoztak korábban: például az ajánlott kilencedikes irodalomkönyvek 3470 forintba kerülnek, de van a listán olyan csomag is, ami 2680 forintért kapható.
Közben nyilatkozott az egyik ajánlott könyv szerzője, Pethőné Nagy Csilla, a Hír24-nek.
- Az egy-két könyv kínálatként kevés, a válogatásnak szakmai szempontjai nincsenek, mert elsősorban az állam által megvásárolt kiadók könyvei kerültek a listára. Egyszerűen egy-két tankönyv nem jó mindenkinek: különböző intézményeknek és diákoknak, különféle helyzetekre és problémákra más-más megoldás kell. A taneszköz-kínálatnak pedig le kellene fednie ezeket az igényeket.
OLVASD EL EZT IS!
- belföld
- államtitkár
A Fidesz beismerte a kudarcot?
- iskola
- belföld