Elvághatod magad végleg egy tanárnál? Megkérdeztük!
A tanár és a diák viszonya néha egészen bonyolult. Vajon tudsz olyat tenni, ami megbocsáthatatlan?
Az iskolában jó pontot és rossz pontot is szerezhetsz a tanárnál a viselkedéseddel, hozzáállásoddal, szorgalmaddal vagy annak hiányával.
De vajon van olyan dolog, amivel a diák azonnal elvághatja magát a pedagógusnál? A témával kapcsolatban Parrag Klára és Kiss Boglárka tanárnőket kérdeztük.
Elvághatja magát a diák?
- 2013. szeptember 1-jén kezdtem a 40. tanévemet, és imádok tanítani, imádok a gyerekek között lenni - mondja Parrag Klára. - Soha nem fordulhat elő, hogy egy diák elvágja magát egy tanárnál. A gyerekek kipróbálják, kinél meddig mehetnek el. Ha egy tanuló súlyos dolgot követ el, akkor sem az a feladatom, hogy megtoroljam azt. Ez csak tovább fokozná a feszültséget közöttünk.
Úgy gondolom, mindenekelőtt meg kell vele beszélnem az esetet. Miért tette, mi volt a célja? Aztán hozzáfűzöm a saját véleményemet és elvárásaimat is. Én mindig elmondom a tanulóknak, hogy semmivel több tiszteletet nem várok el tőlük, csupán annyit, amennyit én adok nekik - de azt elvárom.
Hiszem, hogy elsősorban nem szóval, hanem példával lehet nevelni. Büntetni nem szoktam. Nem az a tanár vagyok, aki intőt ír az ellenőrzőbe, hanem az, aki a szülővel és a tanulóval megpróbál közös nevezőre jutni.
A gyerek gyerek, és én vagyok a felnőtt, aki a pedagógus hivatással vállalta, hogy terelgeti őt, és igyekszik egy olyan szemléletet adni neki, amely segít a helyes úton járni. Nagymamám mondása jut itt az eszembe: ne bántsd a jót, annál jobb, bántsd a rosszat, annál rosszabb! Ő azt akarta nekem ezzel mondani, hogy büntetéssel nem lehet nevelni. Én is így gondolom.
Mi az, ami már sok?
Bár egy-egy rossz húzás után is van esély helyreállítani a rólad kialakult képet, természetesen vannak olyan dolgok is, amit a tanárok nem néznek el a diáknak. Parrag Klára ezekről is beszélt nekünk.
- Nem tolerálom, ha a tanuló tiszteletlenül viselkedik, hiszen én tisztelettel veszem őt körül. Ha megpróbál félrevezetni, hiszen én mindig őszintén beszélek vele. Ha egyik fülén bemegy, a másikon kijön, amit mondok. Nem tolerálom, ha az órámon nem figyel, ha zavarja az órámat, mert olyankor nem enged dolgozni.
Mi a helyzet a bizalommal?
- A bizalmat nem csak lehet, de kell is helyreállítani, hiszen ez a további közös munkánk feltétele. Fontos, hogy érezze a diák, hogy lehetőséget kapott - teszi hozzá Parrag Klára. - Az is fontos, hogy érezze, nem ellene vagyok, hanem érte.
Lényegesnek tartom, hogy a tanuló megismerjen, mint embert, ne a tanár legyek számára, aki ítélkezik felette. A táborozások és kirándulások erre nagyon jó lehetőséget nyújtanak. Ha tanár és diák őszintén tud egymással beszélgetni, a bizalom is gyorsabban helyreáll.
Pikkelhet rád a tanár?
Egy pedagógus nem engedheti meg magának, hogy a diák érezze rajta, kit kedvel, és kit nem - mondja Kiss Boglárka. - Meg kell találni a hangot mindenkivel. Azért tanulunk éveken át pszichológiát és a pedagógia különböző módszereit, hogy tudjuk kezelni a különböző helyzeteket, egyéneket.
Nagyon fontos a tisztelet
- Ami számomra szemet szúr, az a tiszteletlenség - tudhatjuk meg Kiss Boglárkától.
- Nem jó indítás egy-tanár diák kapcsolatban, ha a diák mondjuk a beszólásaival vagy a viselkedésével azt üzeni, hogy nem tiszteli a pedagógust. Én ilyenkor is inkább arra a kérdésre keresem a választ, miért viselkedik így a diák? Mi van a háttérben? Figyelem kell neki, törődés, szigor, feladat, bizalom? Ki szoktam próbálni több lehetőséget. Ha szerencsém van, megtalálom azt, amire szüksége van.
A másik dolog, amit ilyen helyzetben alkalmazni szoktam, hogy megmutatom a diáknak a gyenge pontját, hogy esetleg nem tudja olyan szinten az anyagot, hogy ne kelljen odafigyelnie. Nem lejáratásra gondolok, hanem felajánlom például a dolgozat lehetőségét, vizsgát.
Cikiznek a suliban?
Ne tartsd magadban, ha bántanak, cikiznek a diáktársaid! Szakértőnk elmondja, mit tegyél, és kihez fordulj az ügyben.
A bizalom helyreállítása
- Amit nehezen tolerálok, az a folyamatos megbízhatatlanság, ha rendszeresen nincs házi feladat, nem készül a feleletre, és emellett mindig van egy jó kifogás. Ez nem első látásra jön, de ez is okozhat problémát. - mondja Kiss Boglárka, de kiderül, nála sincs veszve a bizalom.
- A bizalom helyreállítását mindkét félnek akarni kell. A pedagógusnak nem szabad ezek után kipécézni a diákot, és folyamatosan piszkálni! Ha jó dolgokat csinál, tudni kell megdicsérni, motiválni. Lehetőséget kell adni neki, hogy bizonyítson, hogy változtasson. Érdemes egy kicsit magunkat is megvizsgálni, hogy nincs-e velünk valami baj, van-e valami, amiben változnunk, fejlődnünk kéne. Ha találunk ilyet, dolgozni kell a kiküszöbölésén.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Sok esetben ez egy hosszú folyamat, de nem lehetetlen. Nekem volt már rá példa, hogy egy rosszul induló tanár-diák kapcsolatból később jó viszony alakult. A diák önként és magától választott konzulensének! Mi ez, ha nem a bizalom és a tisztelet legjobb kifejezése részéről? Erre vagyok az egyik legbüszkébb a pedagógusi pályafutásomból. Több, mintha valami szakmai díjat nyertem volna!
OLVASD EL EZT IS!
- tanulás
- iskola
9 dolog, amihez jogod van a suliban
- iskola
- következmény
Ezért nem éri meg lógni: 3 következmény, amire nem gondoltál
- iskola
- stressz