Állatként bántak a gyerekekkel, és mindenki megússza?
Mégsem működik jól a rendszer.
Kizárólag az elhanyagoltságának köszönhette a három szigetszentmiklósi, szüleik által bántalmazott gyermek, hogy végül nevelőszülőkhöz kerültek. Sem a védőnőnek, sem gyerekorvosnak, sem az iskolának, sem a gyerekjóléti szolgálatnak nem tűnt fel a bántalmazás Szigetszentmiklóson, hosszú éveken keresztül.
A nyolc-, kilenc- és tízéves gyermek ügyét november végén hozta nyilvánosságra a blikk.hu. Azóta lezajlott a Pest Megyei Kormányhivatal által indított, a gyerekvédelmi jelzőrendszer működésére irányuló vizsgálat. A végeredmény szerint senkivel szemben nem javasoltak fegyelmi eljárást.
Elégtelenül működik a gyermekvédelmi jelzőrendszer?
A Blikk információi alapján egy szigetszentmiklósi házaspár éveken keresztül rendszeresen megerőszakolta és verte három gyerekét. A gyerekekkel patkányt, csótányt és ürüléket is etettek. A gyerekek 2012 januárjában kerültek el szüleiktől, akiknek egy darabig még láthatási joga is volt.
Ezek után mindenkiben automatikusan merül fel a kérdés, hogy hogyan történhetett ez meg, és miért nem tűnt ez fel senkinek? Miután az eset napvilágra került, a kormányhivatal megkezdte a vizsgálatot a gyermekvédelmi jelzőrendszerrel kapcsolatban. E rendszer célja a gyerek veszélyeztetettségének megelőzése és megszüntetése.
A védőnői szolgálat, a háziorvos, a családsegítő szolgálat, a közoktatási intézmény, a nevelési tanácsadó, a rendőrség, az ügyészség, a bíróság, a menekülteket befogadó állomás és a társadalmi szervezetek, egyházak is kötelesek jelzéssel élni a gyermekjóléti szolgálatnál vagy a hatósági szerveknél a gyerek veszélyeztetettsége esetén. Ezt egyébként az említett csoportokon kívül bármely állampolgár vagy társadalmi szervezet megteheti.
Senkinek nem tűnt fel
Amennyiben ez a jelzőrendszer nem működik megfelelően, akkor a fent említett szervezetek és csoportok ellen fegyelmi eljárást lehet indítani, amit a gyámhatóság javasol. Ezzel egy időben pedig a gyámhatóság egyeztető megbeszélést is tarthat a gyermekjóléti szolgálattal.
A kormányhivatal közleménye szerint a fent említett csoportok közül senkinek nem tűnt fel a gyerekek szexuális bántalmazása, és jelzés sem írásban, sem szóban nem történt, még azután sem, hogy a nevelőszülőkhöz kerülést követően pszichológus vizsgálta őket, írja az Index. A nevelőszülőknél eltöltött fél év után merült fel újra a szexuális visszaélés gyanúja az újabb pszichológiai vizsgálat során. Ezek után tették meg a szükséges lépéseket, amíg végül a Szigetszentmiklósi Városi Gyámhivatal büntetőfeljelentést tett.
A védőnő felelőssége
Amennyiben egy szülő megtagadja a védői ellátás igénybevételét, akkor a védőnőnek a védőnői ellátásról szóló törvény szerint írásban kell értesítenie a gyermekjóléti szolgálatot és a háziorvost. Ha a gyerek nem jár közösségbe hároméves kora és iskolás kora között, akkor a védőnőnek négy alkalommal kell a családhoz ellátogatnia évente. Ha a bántalmazást észreveszi, egyenesen a hatósághoz kell fordulnia.
Ehhez képest a Gyermekjóléti Szolgálat intézményvezetője, Kerekes László beszámolója alapján a gyerekvédelmi jelzőrendszer működése önmagában eredményesnek mondható, valamint a különböző szervek közötti kapcsolattartás is igen hatékony. Eszerint 2012-ben Szigetszentmiklóson összesen 514 jelzés történt, e téren a legaktívabbak a közoktatási intézmények voltak. A jelzett esetek között nem volt különösebben súlyos.
A Magyar Védőnők Egyesületének elmondása alapján a tapasztalatok szerint egyes esetekben késlelteti a bejelentést az érintett családtól való félelem, hiszen nem egyszer megfenyegetik a szakembert, és ez akár tettlegességig is fajulhat. Éppen az ilyen esetek miatt a rendszer egyik hibája az, hogy a bejelentett megismerheti azt a személyt, aki a bejelentést tette ellene.
A rendőrségi eljárás
A rendőrség nyilatkozata alapján a hatóság 2012-ben 14 199 esetben rendelt el nyomozást családon belüli erőszak bűncselekménye miatt. Kiskorúak ügyében legnagyobb számban testi sértés vagy veszélyeztetés miatt indult eljárás, nemi bűncselekmény miatt 152 esetben indítottak vizsgálatot.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha a rendőrség a cselekményről tudomást szerez, eljárást indít. Ekkor a rendőrség munkatársa kimegy a helyszínre, ahol eldönti, hogy az elkövetőt távol kell-e tartania a családtól. Ennek a távoltartásnak az időtartama 72 óra. Ezek után a helyszínen tapasztaltak, a jelenlévők és a tanúk elmondása alapján indulhat büntető- és szabálysértési eljárás. A rendőr ebben az esetben azt is megteheti, hogy szükség esetén gondoskodik a kiskorúak ideiglenes hatályú elhelyezéséről, az elkövetőt pedig előállíthatja.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumától azt a jelzést kaptuk, hogy a szakmai felügyeleti jogosítványával élve megvizsgálja a Pest Megyei Szociális és Gyámhivatal eljárását.
A drámai történet több sebből is vérzik. Ott van a védőnő kérdése, akinek többször lett volna lehetősége jelezni az érintett szerveknek a bántalmazást, de ott van például a gyerekeket vizsgáló pszichológus módszertanának megkérdőjelezése, vagy akár az, hogy ha egy gyerek elkerül a szüleitől elhanyagoltsága miatt, az nem elég indok-e arra, hogy vizsgálatot indítsanak.
- zaklatás
- bántalmazás
- belföld
- szexuális zaklatás
- gyermekvédelem
- védőnő
- családvédő
- gyermekvédelmi jelzőrendszer
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!
- gyilkosság
- bűncselekmény
Sokkoló bűntények 2013-ban
- pornó
- kisgyerek
Felháborító! Művészfilmként akarták eladni a gyerekpornót
- belföld
- nemi erőszak