Hátborzongatóan néztek ki a szibériai Gulagok: jóformán egész nap dolgoztatták a foglyokat a dermesztő hidegben

Fagyos pokol, emberfeletti küzdelem és mérhetetlen szenvedés: a szibériai Gulagok világa máig a történelem egyik legsötétebb fejezete.

Szibériai Gulag
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Gulagok (Glavnoje Upravlenyije Lagerej) és a Gupvi-táborok a Szovjetunió kényszermunkatáborainak rendszerét jelentették, melyek a sztálini diktatúra idején virágoztak fel. A táborok célja politikai ellenfelek, társadalmi „ellenségek” és más nemkívánatos személyek munkára kényszerítése volt, gyakran embertelen körülmények között. Magyarországon különösen a második világháború után váltak hírhedtté, amikor számos magyart hurcoltak el a „málenkij robot” jelszava alatt. A hozzávetőleges számadatok szerint 6-700 ezer magyar dolgozott a Szovjetunió különböző kényszermunkatáboraiban, közülük sokan Szibériában. Az ilyen helyek borzalmairól csak a túlélők visszaemlékezései révén értesülhetünk.

A szibériai Gulagok

A szibériai táborok különösen kegyetlenek voltak, hiszen a foglyoknak nemcsak a hosszú munkanapokkal, hanem az állandó hideggel is meg kellett küzdeniük. A mínusz 30-40 Celsius-fokos tél és a szűkös ellátás miatt az éhezés, betegségek és fagyhalál mindennaposak voltak. Ennek ott sajnos nem volt jelentősége, hiszen a foglyokat pótolható „eszközökként” kezelték – képeken a hátborzongató táborok.

Tudod, hogy minek a rövidítése a Gulag? 8 kérdés a Szovjetunió táborairól

Kvíz a történelem egy sötét fejezetéről: ismered a Gulag tragikus részleteit? Teszteld magad!

Elolvasom

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük