25 millió otthon maradhat áram nélkül pár éven belül - Mi lesz, ha elfogy a szél?
A kutatók a mihamarabbi beavatkozást sürgetik.
Egy korábbi tanulmány előrejelzése alapján a globális felmelegedés a szélerőművek hatékonyságát is veszélyeztetheti. A világon egyre több ország igyekszik minél jobban kihasználni a szélenergia társadalmi, gazdasági és persze, környezeti előnyeit, illetve egy fenntartható jövő felé terelni a Föld lakosságát.
A tudósok szerint ellenben a vezetőknek készen kell állniuk az esetleges változtatásokra, a klímaváltozás ugyanis a szélenergia jövőjét is meghatározhatja.
Mi lesz, ha elfogy a szél?
Amerikában jelenleg mintegy 25 millió háztartás a szélerőművekből nyeri az elektromos áramot: ha viszont a dolgok továbbra is ilyen ütemben haladnak, ez pár évtizeden belül megváltozhat.
A számítások ugyanis azt mutatják, hogy régiónként ugyan eltérő mértékben, de a szélerősség egyértelmű csökkenése tapasztalható az északi félgömbön, míg a déli félgömbön egyre inkább terjeszkednek a viharzónák. A Nature Geoscience szaklapban publikált tanulmány szerint viszont nem mindegy, hogyan próbál alkalmazkodni a társadalom ezekhez a változásokhoz, tekintve, hogy a szélerőműparkok többsége a bolygó északi féltekéjén épült.
Kristopher Karnauskas, a kutatás vezetője, éghajlattani kutató a Colorado Bulder Egyetemen, közleményben taglalja, hogy az Északi-sarkvidék megváltozott ökoszisztémája, azaz a levegő és a tenger fokozatos felmelegedése egyben a szél gyengülését is okozza az USA-ban, az Egyesült Királyságban, a Közel-Kelet északi részén, valamint Ázsia egyes területein. Karnauskas és kollégái szerint sajnos ez még csak egy szelete az emberi tevékenység következtében kibocsátott üvegházhatású gázok hatásainak.
2050-re 10%-kal csökkenhet a szélturbinák működése
A kísérlethez Karnauskas és kollégái az Éghajlat-változási Kormányközi Testület jelentéseit vették alapul, amit aztán kombináltak azzal a képlettel, amit a szélenergiában alkalmaznak a szélturbinák által előállított elektromos áram mennyiségének megállapítására.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A tanulmányban tíz klímamodellt vizsgáltak, melyekben változó adatokkal becsülték meg a levegő szén-dioxid mennyiségét 2050-re és 2100-ra. A kapott adatokat összehasonlították, és arra jutottak, hogy 2050-re egy 8-10%-os szélerősség-csökkenés 14-18%-os visszaesést produkálhat a szélerőművek hatékonyságában, valamint az áramtermelésben.
Geoff Spedding, a Dél-Kaliforniai Egyetem űrkutató és gépészeti professzora szerint első hallásra a 8-10% nem tűnhet soknak, ugyanakkor már ez is elegendő ahhoz, hogy nagy változásokat idézzen elő a szélerőműipar jövőjében.
Karnauskas hangsúlyozza, hogy céljuk nem a pánikkeltés, vagyis az eredményeken nem a szélenergia teljes megszűnését kell érteni, sokkal inkább, hogy a szakembereknek belátható időn belül meg kell teremteniük a szélturbinák következő generációját, melyek a változások ellenére is elegendő energiát biztosíthatnak a társadalomnak.
5 hely a Földön, ami pár év múlva el fog tűnni
Összegyűjtöttünk néhány festői szépségű helyet, amely az emberi tevékenységek és a környezetszennyezés hatására hamarosan sajnos el fog tűnni a föld színéről.
OLVASD EL EZT IS!
- veszélyes
- állatvilág