Pontosan az ötszörösét fizetik a magyar bérnek! Hol éri meg tanárként dolgozni?
Még Chilében is sokkal jobban keresnek a tanárok, mint itthon.
Olyan keveset keresnek a tanárok, hogy még a chilei vagy a törökországi bérek is messze beelőzik a magyarországi fizetéseket. Ausztráliában pedig havi 2 millió forintnak megfelelő bért visz haza egy pályakezdő tanító.
Az OECD felméréséből kiderül, hogy a 2013-as adatok szerint Magyarországon évi 10 647 dollárt - 3 millió forintot - kap egy kezdő tanár, aminél 3000 dollárral kap többet egy 15 éve a pályán lévő pedagógus. Ezzel a vizsgált országok közül hazánk lett az utolsó.
A szomszédban is többet keresnek
A magyart rögtön a szlovák tanári bérek követik: ott egy kezdő tanár csak alig 1000 dollárral kap többet évente, mint nálunk. Aztán Észtország és Lengyelország következik, ahogy előrébb haladunk a listán. Kolumbiában évi 5000 dollárral - 1,5 millió forinttal - számíthatnak többre a kezdő tanárok a magyarországihoz képest.
Csehországban 5 millió forint a tanári bér, Szlovéniában már közel 7,5 millió. Törökországban is jóval magasabbak a tanári fizetések, Ausztria pedig már az első traktusban található az évi 10 millió forintos kezdő bérrel.
Egy tanár messze a legtöbb fizetésre egyébként Luxemburgban számíthat, ott évi 23,5 millió forint az éves apanázs kezdőként, ami havi közel 2 millió forintot jelent.
Az egyetemeken és főiskolákon még elkeserítőbb a helyzet
A helyzet a felsőoktatásban még rosszabb, mint az általános vagy középiskolákban tanítók esetében. A közoktatásban ugyanis segített valamit a pedagógus-életpályamodell bevezetésével járó béremelés, de a felsőoktatásban dolgozók kimaradtak a szórásból.
Az Oktatói Hálózat nemrég egy petíciót indított, hogy tisztességes béreket, európai finanszírozást és méltó munkafeltételeket követeljen a felsőoktatásban. Itt 2008 óta nem emelkedtek a fizetések, ezt pedig az Oktatói Hálózat tagjai szerint a három évre elnyújtott, 27%-os béremelési ígérettel sem lehet kompenzálni.
- Én több mint 30 éves múlttal nettó 150 ezer forintot viszek haza minden hónapban - és egyelőre esélyét sem látom, hogy ez több lehessen - mondta el a Feminának Pásztor Erzsébet, az ELTE habilitált adjunktusa. Ő nyolc éve vár arra, hogy kiírják végre azt a pályázatot, amivel elnyerhetné a magasabb jövedelemmel járó docensi fokozatot, de forráshiány miatt ez továbbra is csak egy álom marad.
A felsőoktatásban dolgozók bére nemcsak a nyugati országokban dolgozókéhoz képest siralmas, hanem a régió többi országával összevetve is: egy Pásztor Erzsébethez hasonló kvalitású oktató már Szlovákiában vagy Lengyelországban is a másfélszeresét keresi a magyar nettónak. Németországban vagy Svájcban pedig egy egyetemi oktató a tízszeresét viszi haza havonta annak, amit a magyar kollégái.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- tanulás
- belföld