170 kilométer hosszú várost építenek a sivatagba - Elképesztő, milyen lesz, ha megépül
A szaúdi ötlet új mintát kínál a modern városok számára.
Szaúd-Arábia jövőorientált városa, The Line, újradefiniálja a városi életet és a fenntarthatóságot a modern kor igényeinek megfelelően.
Ez a lenyűgöző projekt nemcsak a városépítés terén képvisel forradalmi gondolkodást, hanem a technológia, a környezetvédelem és a gazdasági fejlődés terén is új alapokat teremt.
170 kilométer hosszú várost építenek a sivatagban
Amikor Szaúd-Arábia bejelentette, hogy megépíti a The Line (A vonal) nevű várost, nem túlzást azt állítani, hogy az egész világ kételkedett a projekt sikerében. A Neom nevű, futurisztikus városprojektekkel foglalkozó cég ugyanis egy 170 kilométer hosszú, 200 méter széles és 500 méter magas, egyenes vonal formájú várost képzelt el a szaúdi sivatagban. Ha azt gondolnád, ezt már nem lehet fokozni, ne ítélj elhamarkodottan, ugyanis a településre sem autókat, sem pedig úthálózatot nem terveztek.
A szaúdi koronaherceg, Mohamed bin Szamán találmánya körülbelül 2021 óta van a köztudatban, az építését pedig 2022 nyarán meg is kezdték. Ekkor a kivitelező számos lélegzetelállító videót, képet és tervet közölt a nagyközönséggel, és az urbanizáció következő lépcsőfokaként aposztrofálta a The Line-t.
Az elképzelés szerint a csaknem 500 milliárd dolláros beruházásnak hála 9 millió fő élvezheti majd a sci-fi-filmekbe illő környezet előnyeit. A bemutató szerint ugyanis a városban minden szükséges szolgáltatás öt percen belül lesz elérhető gyalogosan, és a hipergyors vonatoknak hála alig húsz perc kell majd a lakóknak ahhoz, hogy eljussanak a város egyik végéből a másikba.
A projekt honlapja szerint a település mindössze 34 négyzetkilométernyi földet foglalna el, az építési terület 95 százalékát viszont meghagynák a természetnek. Az összesen három rétegből álló várost teljesen megújuló energiaforrások fogják működtetni. A három réteg a következő módon épül majd egymásra: az első a felszíni, gyalogos réteg, a második a föld alatti, az infrastruktúra helyszíne, a harmadik pedig a szállítóeszközök rétege lesz.
Szaúd-Arábia kormánya szerint a projektnek köszönhetően 450 ezer új munkalehetőség jön létre, segíteni fogja az ország gazdaságát, és 2030-ra 48 milliárd dollárral fog hozzájárulni az ország GDP-jéhez.
Olvass tovább! Valóságos kis ékszerdoboz a világ első tervezett kertvárosa
Kár lenne tagadni, hogy a városi létnek megvannak a maga előnyei. A munkahelyek, egészségügyi és oktatási intézmények, kulturális létesítmények közelsége olykor már feledtetni tudja a gyakori szmogot, közlekedési dugót és állandó nyüzsgést is.
Valóságos kis ékszerdoboz a világ első tervezett kertvárosa: a Wekerletelephez is mintaként szolgált Letchworth
Óriási újdonság volt a tudatos tervezés, és a cél, hogy ötvözzék a város és a vidék előnyeit.
Elolvasom(A képek forrása: neom.com)