Nem járnak jól a beosztottként dolgozó szakmunkások: ilyen nagy a keresetkülönbség a vállalkozó mesterekéhez képest

Egy friss felmérés szerint egyre nagyobb a különbség a beosztottként és a vállalkozóként dolgozó mesteremberek fizetésében.

Szakmunkásbérek változása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Óriási növekedést mutat a mesteremberek keresete 2020 óta, sőt néhány szakmában meg is duplázódott a jövedelmük. Az alkalmazott szakmunkások keresete ezzel szemben reálértékben is csökkent, és végképp leszakadt a mesterekétől. Örömteli ugyanakkor, hogy elindult a vidéki szakik munkadíjának felzárkózása, keresetük gyorsabban nő, mint a „pestieké”. De hogyan változott a te jövedelmed, és jobban keresel-e, mint egy mester vagy egy szakmunkás? Mostantól a JóSzaki oldalán bárki számára elérhető ez az információ - jelent meg a HRPWR oldalán.  

Szakmunkásbérek változása

Klímások, kőművesek, szobafestők. Csupa olyan szakma, ahol a mesterek nettó jövedelme több mint megduplázódott 2020, azaz a Covid óta - derül ki a joszaki.hu legújabb jövedelmi felméréséből. Azt azért tegyük gyorsan hozzá, ezek a nominális adatok, reálértelemben, azaz az inflációval csökkentve a növekedés ennél nagyjából 45 százalékkal kisebb. A többi szakma vállalkozói sem panaszkodhatnak, a jövedelmek növekedése jellemzően náluk is meghaladja a 70 százalékot, és a nagy átlagé is 83 - reálértelemben tehát 36 - százalék.

szakember vagy mesterember

AJóSzaki a mestereket hozza össze a megrendelőkkel, akik előre megadott árakra és sok ezer közösségi értékelésre támaszkodva választhatnak a legjobbak közül. A JóSzaki a szakmunka piacának ismeretére alapozva több mint 700 mester és szakmunkás válaszai alapján állította össze az egyes szakmák és régiók jellemző szakiárait, és tette azt összehasonlíthatóvá a 2020-as hasonló felmérés adataival.

Az önálló szakik és a szakmunkások fizetése

Az összehasonlításból az is látszik, hogy a vállalkozóként dolgozó mesterekhez viszonyítva nem jártak ilyen jól a beosztottként dolgozó szakmunkások. Az ő jövedelmük csupán 9 százalékkal nőtt, tehát összességében komoly reálkereset-csökkenést szenvedtek el. Közöttük is vannak azonban olyanok, akiknek a jövedelemnövekedése meghaladta az országos nettó átlagkereset 38 százalékos növekedési ütemét, ilyenek a szobafestők, a gipszkartonosok és a kőművesek - teszteld, mennyire ismered a szakik által használt eszközöket!

Mindez értelemszerűen azt jelenti, hogy az önálló szakik és a szakmunkások jövedelme közötti olló messze szétnyílt az utóbbi időben. 2020-ban a vállalkozó mester az 1,4-szeresét kereste a mellette dolgozó szakmunkásnak, ugyanez az arány mostanra 2,4-szeresre nőtt - derül ki a JóSzaki adataiból. 

szakember vagy mesterember 2

- Ha valaki most vágna építkezésbe vagy lakásfelújításba, arra ne számítson, hogy idén érdemben csökkennek a szakik munkadíjai. Az biztos, hogy ma könnyebben és gyorsabban lehet mestert találni, mint akár fél évvel ezelőtt. Ez érdemben javítja a munkálatok hatékonyságát, de a munkadíjak komoly csökkenésével nem érdemes számolni - mondja Pfenninberger Ádám, a JóSzaki igazgatója. 

A várakozásokkal ellentétben a szakijövedelmek nem Budapesten, illetve a központi régióban emelkedtek a leginkább. Bár a Covid után ugyan az agglomerációban ugrott meg az építkezések száma, Budapest pedig lényegében az ország egyetlen régiója, ahol nem csökkentek a lakásárak, ennek ellenére a szakik munkadíja nem itt, hanem az Észak- és Dél-Alföld régióban emelkedett a legnagyobb ütemben (1,99, illetve 1,87-szeresére). Budapesten ezzel szemben „csak” 1,53-szoros a növekedés.

- A jelenség mögött valószínűleg az áll, hogy a mesterek mobilitása megugrott. A fejlett és a hátrányos régiók közötti munkadíjkülönbségek 2020-ra annyira megnőttek, hogy egyre jobban megérte vidékről mestereket ingáztatni vagy elszállásolni hétközben a Központi Régióban vagy a megyeszékhelyeken. Ehhez járult hozzá a külföldi munkavállalás gyakorivá válása is, hiszen azoknak is világossá váltak a mobilitás anyagi előnyei, akik nem akartak külföldre menni, de némi országjárást mégiscsak bevállaltak - mondja erről a JóSzaki igazgatója. Szerinte ebből a helyzetből egyfajta bérfelzárkózási folyamat rajzolódott ki, ami nagyon ráfért már a vidéki mesterekre és szakmunkásokra egyaránt. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nettó nominális jövedelmek

Ami a nettó nominális jövedelmeket illeti, a mesterek keresete mára a legtöbb szakmában elérte vagy megközelítette a havi egymillió forintot - a KSH adatai szerint 2022-ben az átlagkereset 500 ezer forint felett volt, bővebb információért kattints ide.

Nettó egymillió forint felett keresnek a klímaszerelők, szobafestők, ácsok, lakatosok és kőművesek, és csak kicsivel marad egymillió alatt a villanyszerelők, illetve a burkoló mesterek nettó jövedelme. Az alkalmazott szakmunkások közül a legjobban a klímaszerelők, illetve a kőművesek keresnek, hiszen több mint 500 ezer forintot visznek haza, 450 és 500 ezer közötti nettó jövedelme van a szobafestőknek, a burkolóknak és az ácsoknak, ez alatti tartományban csak a kertészetben, illetve a takarításban dolgozó szakmunkások jövedelme ragadt.   

A JóSzaki felméréséből az is látszik, hogy a Covid óta nemcsak a home office, hanem a home made is hódít.

- A komoly képesítést és szakértelmet nem feltétlenül igénylő szakmákban, tehát amit a házak, lakások tulajdonosai vagy kisebb kalákázó társaságok is el tudnak végezni, a szakikeresetek kisebb mértékben emelkedtek. Példa erre a takarítók (3 év alatt 40%-kal emelkedett 556 000 Ft-ra), a kertészek (36%kal 707 000-re) vagy a gipszkartonosok (60 százalékkal 886 000-re) jövedelme, esetükben messze a halmozott infláció alatti volt a bérnövekedés” - mondja a JóSzaki igazgatója.

szakik 3

És te hogy állsz a szakikhoz képest? Mennyivel emelkedett a nettó kereseted a Covid óta? Jobban keresel, mint egy takarító, egy vízszerelő vagy egy klímás? A kínzó kérdésre választ kaphatsz a joszaki.hu/szakifizetesek oldalon.

Ezekre a szakmákra nőtt jelentősen a kereslet: nem kell hozzájuk diploma

Csaknem kétharmadával több szakmunkást keresnek a cégek.

Elolvasom

(Cikken belüli képek forrása: joszaki.hu / hrpwr, borító- és ajánlóképek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük