Már megint elégedetlen a kormánnyal a külföldi sajtó
Az utóbbi időben árgus szemekkel figyelik a kormányt és kommunikációját.
A német kancellár, Angela Merkel egy május 16-i rendezvényen kijelentette, hogy nem érdemes Magyarországot az Európai Unióból kizárni, sokkal inkább jó útra kell terelni. Ennek érdekében pedig nyílt kommunikációra van szükség, ami eddig is jól működött.
A magyar miniszterelnök, Orbán Viktor május 17-i, pénteki rádióinterjújában reagált a kijelentésre, miszerint "a németek küldtek már lovasságot Magyarországra, tankok formájában jöttek... Nem volt jó ötlet, nem vált be." Erre a gondolatra természetesen azonnal reagáltak a németek, több lap is foglalkozott a nyilatkozatával. Ennek apropóján összeszedtünk az utóbbi időben született néhány kritikát.
Nácizott-e Orbán Viktor?
A Spiegel és a Focus online kiadása szerint a kormányfő náci módszerekkel vádolja Angela Merkelt. Az utóbbi szerint durva Orbán kijelentése, hiszen a német kancellár éppen arról beszélt, hogy mérsékelten kell viszonyulni a magyarországi demokratikus jogállami deficitekhez. Az Európai Parlament elnöke, Martin Schulz szerint Orbán megértette, hogy ironikus kijelentés volt ez Merkel részéről, ám populista politikája nem engedte a magyar miniszterelnöknek, hogy ne támadjon vissza. Talán tényleg szerencsés lett volna Orbánnak másképp fogalmaznia.
A kizárás gondolata Axel Schäfernek, a Német Szociáldemokrata Párt helyettes vezetőjének a fejéből pattant ki, aki kifejtette, nem akarja, hogy ilyen emberekhez köze legyen.
Az USA is megszólalt
Az amerikai külügyminisztérium május 20-i éves vallásszabadság-jelentése szerint Magyarországon az alkotmány és a politikai irányvonal általánosságban védelmezi a vallásszabadságot, ugyanakkor folytatódnak a rasszista megnyilvánulások a Jobbik részéről - írta az MTI május 20-án. Annak ellenére, hogy a magyar alkotmány, a legtöbb törvény és a politikai irányvonal is védi a vallásszabadságot, a 2012-es év folyamán gyengült a vallásszabadság kormány általi tiszteletben tartása, hiszen az új vallástörvény elfogadásával megszűnt több mint 350 korábban elismert vallási csoport, aminek következtében nem biztos, hogy tudják folytatni a szociális, jótékonysági és egészségügyi szolgáltatásaikat.
Mit tehetne még a kormány?
Ugyanakkor az amerikai jelentés szerint a kormány mindig kiáll a Jobbik tagjainak antiszemita kijelentései ellen, ezzel párhuzamosan nőtt az antiszemita megnyilvánulások száma. Ezekkel szemben a civil társadalom, a kormány és a vallási csoportok határozott elutasítással reagáltak. Az amerikai dokumentum még arra is kitér, hogy a nagykövetség a vallásszabadság kérdésében növelte a szerepvállalását a magyar és nemzetközi civil csoportoknál. A budapesti nagykövetség pedig több, a holokauszttal kapcsolatos oktatási kezdeményezést is támogatott.
A Zsidó Világkongresszus
A május 5-től 7-ig tartó Zsidó Világkongresszust idén Budapesten rendezték meg, ahol többek között Orbán Viktor is beszédet tartott. Az egyik legfontosabb téma neonáci pártok megerősödése volt, nemcsak itthon, hanem külföldön is.
A miniszterelnök a közgyűlésen arról beszélt, hogy a kormány erősen elhatárolódik minden antiszemita, illetve a kisebbségeket vallásukban vagy a származásuk miatt sértő szervezkedéstől, és fellép azokkal szemben. Szerintük a negyedik alkotmánymódosítás életbelépésével megerősödött az etikai, faji és vallási közösségek védelme, és ezt el kell ismerniük a Magyarországot antiszemita beállítottsága miatt támadóknak is. Ezen kívül kifejtette, hogy a kormány elfogadhatatlannak tartja az antiszemitizmust, és zéró toleranciát hirdet.
Amivel senki nem foglalkozik
A Zsidó Világkongresszus szerint ez a hozzáállás pozitív, de csak nagy vonalakban beszélt az antiszemitizmusról, és nem reagált a közelmúltban történt semmilyen rasszista vagy antiszemita beállítottságú megmozdulásra, ami Magyarországon történt. Emiatt a kongresszus arra kérte a magyar demokratikus erőket, hogy sokkal határozottabban lépjenek fel a szélsőséges erőkkel szemben, a magyarországi helyzettel kapcsolatban pedig kifejezte aggodalmát a Jobbik miatt. Amiről néhány résztvevő azt hitte, hogy a kormánykoalíció tagja...
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Arról viszont elenyészően kevesen írtak, hogy a Zsidó Világkongresszus újraválasztott elnöke, Ronald S. Lauder május 7-i beszédében elnézést kért Orbán Viktortól, amikor megtudta, hogy a magyar miniszterelnök a demokráciára nézve veszélyként nyilatkozott a Jobbikról.
Kép forrása: Facebook
OLVASD EL EZT IS!
- fidesz
- mszp
Most végre összefog a jobb- és a baloldal
- tüntetés
- belföld
Ismét keményen bírálta Magyarországot a külföldi sajtó
- európai unió
- kormány