Egy lisztgyáros lányába szeretett bele a japán császár - Így él ma Soda Micsiko, az első közrendű császárné

Az első közrendű japán császárné ezeréves hagyományokat szakított meg.

Soda Micsiko japán császárné élete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Micsiko császárné volt az első közrendű császárné a japán történelemben. Lisztgyáros felmenői és az uralkodói család hagyományainak elhagyása miatt anyósa sohasem kedvelte. Azt, hogy milyen nehéz helyzetben volt Akihito császár felesége, jól mutatja, hogy több alkalommal is idegösszeomlással kezelték. 

Így él ma Soda Micsiko, az első közrendű császárné

Soda Micsiko egy jómódú üzletember, Soda Hideszaburó és Soda Fumiko első gyermekeként látta meg a napvilágot 1934. október 20-án, Tokióban. Édesapjának lisztgyára volt, nagybátyja pedig magas pozíciót töltött be az Oszakai Egyetemen. Gyermekkorát tragikus világtörténelmi események árnyékolták be: a második világháborút és az amerikai bombázásokat is átélte. 

Középiskolai tanulmányait katolikus iskolában végezte, majd 1957-ben a Szeisindzsosi Egyetem idegen nyelvek és irodalom szakján szerzett diplomát. Tehetséges bölcsésznek bizonyult, ezért a Harvardon és Oxfordban is tanult. Akihitoval, aki akkor még csak koronaherceg volt, Japánban egy teniszpályán ismerkedtek meg. A fiatalok első látásra szerettek egymásba. Az esküvőjükre 1959. április 10-én került sor, miután a koronatanács jóváhagyta a kapcsolatot.

Ezeréves hagyományokat szakított meg

A 2500 éves hagyományokat megszakító császári esküvő egész Japánt lázba hozta. Számos család vett csak azért televíziót, hogy megnézhesse Micsiko és Akihito egybekelését. A menyasszony már a rendezvényen sem követte az előírásokat, és bár a sinto szertartáson még kimonóban volt, az ifjú házasok polgári ruhában hajtottak végig Tokió utcáin.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Később újabb hagyományokat megszakítva táncolni jártak, divatosan öltözködtek, és Micsiko ragaszkodott ahhoz, hogy gyermekeit, Naruhitót (1960), Fumihitót (1965) és Szajakót (1969) a japán császári család szokásaitól eltérően maga nevelhesse. Emiatt jelentősen megromlott a viszonya anyósával, Kódzsun császárnéval. A Reuters szerint a császárné nemcsak azt ellenezte, hogy menye maga nevelje a gyermekeit, hanem Micsiko közrendű származása miatt fia házasságával sem volt elégedett. A köztük lévő feszültségek és konfliktusok odáig vezettek, hogy az ifjú feleség többször is idegösszeomlást kapott az 1960-as években.

A császárné egyszerre testesítette meg a hagyományos japán értékeket - az elfogadást, a kedvességet - és a modern gondolkodást. Jelenléte és munkássága közelebb hozta az alattvalókat és a császári családot, ezért a nép igencsak kedvelte őt. Micsiko igyekezett kapcsolatot teremteni az egyszerű emberekkel, természeti katasztrófák területeire utazott, és átölelte a megtört áldozatokat. 

A császárné uralkodási ideje 1989. január 7-től 2019. április 30-ig tartott, azonban ma is szerepet vállal a fontosabb társadalmi kérdésekben. Micsiko mindig komolyan vette a feladatait, és teljesítette kötelességeit, de egy interjúban bevallotta: gyakran álmodott arról, hogy láthatatlanná tévő köpenyben, szabadon jár az emberek között, és könyveket nézeget a boltokban, mint diákkorában. Utódja Maszako japán császárné lett. 

Így nézhetett ki valójában a gyönyörű Nefertiti - Tutanhamon édesanyja nemcsak szép, de okos is volt

Az egyiptomi királyné, Nefertiti életét számos rejtély övezi.

Elolvasom

(A képek forrása: Wikipédia, Pinterest)

Ezt is szeretjük