Fontos hiányszakmát tanítanának meg lányoknak: kimondottan őket célozza meg a program

Újra lehet jelentkezni az ingyenes programba.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Három évvel ezelőtt tartotta meg legelső foglalkozását a Technológiai Oktatásért Alapítvány Skool projektje. A programban azóta közel 1360 lánynak mutatták meg játékos formában, sikerélmény-alapú oktatáson, elismert IT vállalatok bemutatásán keresztül a technológia izgalmas világát, illetve azt, hogy milyen lehetőségeik vannak a lányoknak is ezen a területen. A kezdetek óta szervezett 130 programban összesen 430 önkéntes és több mint 30 együttműködő partner vett részt.

A Skool által a tavalyi évben, a programban részt vett lányok között készített felmérés szerint a Skool hatására a lányok közelebb kerültek az informatika világához, jobban elhiszik magukról, hogy ezen a területen ők is lehetnek sikeresek, és az informatikával kapcsolatos szakmák bekerültek a továbbtanulási terveik közé.

Lányok az informatikában

A felmérésben résztvevő lányok 81%-a a foglalkozás óta is végez valamilyen programozással kapcsolatos tevékenységet, és 53%-uk informatikához köthető pályán tervezi a karrierjét. 

- Három évvel ezelőtt egyáltalán nem tudtam, mi akarok lenni. Unokabátyám szólt, hogy a cégnél, ahol dolgozik, lesz egy Skool foglalkozás, nézzem meg - mondta el a 19 éves Bugir Zsófia, aki egyike volt annak a 15 lánynak, akik a Skool legeslegelső foglalkozásán vettek részt.

- Annyira megtetszett, hogy két hét múlva már ott voltam a következő programon is, azóta pedig már a Corvinus Egyetem gazdaságinformatika szakára járok. A Skool mutatta meg nekem, hogy ez egy nagyon izgalmas világ.

A foglalkozások hangulata, a cégek megismerése és a hasonló gondolkodású lányokkal, női programozókkal való találkozás olyan önbizalmat adott, hogy most már elhiszem magamról, hogy én is sikeres informatikus leszek. Két hét múlva már kezdem is a nyári gyakorlatomat a Prezinél - tette hozzá Bugir Zsófi. 

Elérték a céljukat

- Nagy öröm látni, hogy három év mekkora változást tud hozni egy fiatal életében. Több olyan lánnyal is beszélgettünk a Skool születésnapjának alkalmával, akik szerint a Skool adta nekik az önbizalmat, támogatást és inspirációt az informatikai pályán való elinduláshoz - mondta el Major Zsófi, a Skool egyik alapítója.

- Emellett fontos, hogy a Skoolnak nem célja, hogy mind az 1360 résztvevő lányból programozó legyen, hanem, hogy egy technológiailag nyitott, magabiztos és versenyképes új generáció nőjön fel.

Különleges virág tartja lázban az internetet: valami gyönyörű van a szirmain

Nézegess képeket!

Elolvasom

Társadalmi szemléletváltást szeretnénk elérni, miszerint a programozás nem nemek, hanem nyitottság, érdeklődés és szorgalom kérdése, és akit ez a pálya érdekel - legyen az fiú, vagy lány -, annak legyen meg a lehetősége és a támogatása, hogy elinduljon ezen a területen - tette hozzá Major Zsófi. 

További tervek: vidéki terjeszkedés

Az idei évben a Skool egyik legfőbb célja, hogy a vidéken élő lányok számára helyi szinten is elérhetővé tegyék programjainkat. Nemrégiben elindult a  Skool Klub hálózat, mely helyi oktatók, szervezők és önkéntesek segítségével először Miskolcon, Békéscsabán és Szegeden biztosított ingyenes programozói tanfolyamokat lányoknak tízhetes, iskola utáni foglalkozások keretében.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Idén szeptembertől már tíz helyszínen indulnak Skool Klubok, melyre a kiválasztási folyamat éppen zajlik. A nyár folyamán már elérhető lesz a Skool weboldalán, melyek azok a városok és helyszínek, ahol ingyenesen tanulhatnak programozni a 10-14 éves lányok.

A Skool projektet szervező Technológiai Oktatásért Alapítvány idén egy új programot is indított: a KódKlub gyermekotthonokban tart ingyenes technológiai foglalkozásokat, hogy a hátrányos helyzetű fiatalok olyan hasznos, 21. századi ismereteket szerezzenek a technológia területén, mely a jövőjüket támogatja. Az alapítvány egy fontos együttműködést is elindított a Finn Nagykövetséggel és a FinnAgorával, mely keretében a finn oktatás jó gyakorlatait és oktatási módszertani tapasztalatait építik be az Alapítvány programjaiba.

Ezt is szeretjük