Kínos helyzetbe került Selmeczi - Eltőzsdézte a nyugdíjvagyont az állam is?

Erre utal Selmeczi törvénymódosítója. Beismerés?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott egy törvénymódosító indítványban ismerte be, hogy az állam kezében is csökkent a nyugdíjvagyon - számolt be az Index.hu.

Selmeczi módosítója arra irányul, hogy a magánnyugdíjpénztárak a visszalépők vagyonát állampapírban vagy készpénzben fizessék ki. Az előző államosítási hullámban a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap még elfogadta az egyéb értékpapírokat - befektetési jegyeket, kötvényeket vagy részvényeket - is.

Az állam is rossz gazda volt?

A lap szerint a módosítás indoklásából kiderül, hogy az állam is rossz gazda volt: a változtatásra azért kell sort keríteni, hogy elkerüljék azokat a veszteségeket, amiket az ilyen értékpapírokon szenvedett el az állam.

- Ez az első hivatalos beismerése annak, hogy az állam kezében is csökkent a nyugdíjvagyon - írja a lap.

Az indoklás szerint a módosításra azért kell sort keríteni, mert "ezzel elkerülhetővé válik, hogy a 2011. évi visszalépéshez hasonlóan az eszközérték-változásból adódódó kockázatokat és esetleges veszteséget a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap, illetve közvetetten a magyar állam viselje.

A lap állításait a Raiffeisen Bank közgazdászai is megerősítették. A Világgazdaság szerint az elemzők úgy vélekednek, Selmeczi Gabriella implicit elismerte,hogy  az állam ugyanúgy óriási veszteségeket szenvedhet a nyugdíjvagyonon, mint a pénztárak.

Eltőzsdézték - de most akkor ki?

A tőzsdézés, és a veszteség egy lapon emlegetése Selmeczi Gabriellával különös éllel bír, hiszen a nyugdíjvédelmi megbízott többször hangsúlyozta: a pénztárak voltak azok, amelyek eltőzsdézték az emberek megtakarításait.

Tavaly júliusban például azt közölte, hogy a kormány szükséges és helyes döntést hozott, amikor elindította a nyugdíjvédelmi programot, mert több mint félmillió ember egy forintot sem kap reálhozamként. Mint mondta, 569 818 volt tag nemcsak kifizetésre nem számíthat, hanem még csökkent is a befizetéseik értéke.

- Tehát mondhatjuk azt, hogy 569 818 fő reálhozamát eltőzsdézték - jelentette ki.

Augusztusban aztán még tovább ment, ekkor már arról beszélt, hogy 850 milliárd forintba került a nyugdíjtőzsde, majd decemberben azt mondta: bizonyított tények alapján látható, hogy a pénztárak tagjaik vagyonát rendkívül felelőtlenül kezelték, és az sohasem volt biztonságban.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Mennyi maradt meg a vagyonból?

Hogy ki, mit, hogyan kezelt, azt a vizsgálatok majd nyilván kiderítik. A témában közleményt adott ki az MSZP, aki 200 milliárd forintot hiányol a vagyonból, amivel állításuk szerint a kormány nem tud elszámolni.

Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

- 1342 milliárddal kezdett el működni a nyugdíjalap, amiből 459 milliárdot befizettek az állam számára. 883 milliárdnak kellett volna lennie, ehhez képest 684 milliárdot mutatott az ÁKK honlapja. Hol van a 199 milliárd forint? - kérdezi a párt hangsúlyozva, hogy véleményük szerint mára oda jutottunk, hogy a kormány sem képes tovább tagadni, hogy az állam pocsék gazdája a polgárok vagyonának, szó szerint eltőzsdézték a vagyonukat.

- A törvénymódosítási indítvány bejelentése egyetlen fontos elemet nem tartalmazott: bocsánatkérést a nemzettől és a felelősségvállalás egyetlen elfogadható változatát, az azonnali lemondást - teszik hozzá.

Ezt is szeretjük