Munkanélküliség: még Romániában is sokkal jobb a helyzet

Romániában 7%-os a munkanélküliség, nálunk 11%-os. Matolcsy sikerről beszél.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Csökkent Romániában a munkanélküliségi ráta a második negyedévben, amikor 6,9%-ot jegyeztek az előző negyedévi 7,6 %-hoz képest - közölte a román országos statisztikai intézet kedden.

A statisztikai adat szerint a munkanélküliségi ráta éves viszonylatban is csökkent, hiszen tavaly a második negyedévben 7,2%-ot jegyeztek.

Magyarországon a második negyedévben a munkanélküliségi ráta 10,9%-os volt, ami jócskán meghaladja a román értéket, ráadásul nálunk nem csökkent, hanem nőtt az arány, a tavalyihoz képest 0,1%-kal.

Közel 700 ezer állástalan

Magyarországon ezzel együtt is alacsonyabb a munkanélküliek száma, mint Romániában, hiszen itthon a KSH szerint az állástalanok száma nem éri el az 500 ezer főt, Romániában viszont közelíti a 700 ezret.

Romániában a munkanélküliség leginkább a fiatalokat sújtja, a 24 évig terjedő korhatárhoz tartozóknak több mint egyötöde - 20%-a - munkanélküli.

Magyarországon a fiatalok közel harmada kínlódik, az arány itthon 27,9%-os, ami szintén meghaladja a román átlagot.

Foglalkoztatottságban is rosszabbul állunk

Romániában a 20 és 64 év közötti személyek foglalkoztatottsági rátája 64,3%, ez 5,7 százalékponttal marad el a Románia által vállalt 70%-os célértéktől.

Magyarországon a 20-64 évesek foglalkoztatási rátája 62,1%-os volt a második negyedévben, ami szintén elmarad a román értéktől. A foglalkoztatottsági ráta nálunk e korcsoportban a románokéval szemben nőtt: 2011 második negyedévében még csak 60,7%-os volt.

Matolcsy örül

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ennek ellenére eredményesnek tartja kormánya gazdaságpolitikáját, és külön kiemeli a foglalkoztatottsággal kapcsolatos eredményeket.

Miniszteri meghallgatásán közölte: a kormány által végrehajtott gazdaságpolitikai fordulat egyik eredménye, hogy a válságkezelés közepette is nőtt a foglalkoztatás és csökkent a munkanélküliség az országban.

- A foglalkoztatáspolitikai fordulaton belül jelentős eredmény az is, hogy csökkent a munkanélküliségi ráta, bár az állástalanok aránya még mindig elfogadhatatlanul magas - mondta a miniszter.

Giró-Szász András kormányszóvivő pedig azt találta mondani, hogy azért nem akar az IMF megállapodni Magyarországgal, mert túl jók vagyunk, a számaink túl jók.

- Az IMF és az Európai Bizottság is pontosan látja, hogy a magyar makroszámok alapján nem ugyanaz a helyzet, mint 2008-ban volt. Tehát nyilvánvaló a két fél közeledése, valamint az is, hogy most a makromutatók okán sokkal könnyebb jó megállapodást kötni - magyarázta a kormányszóvivő.

Ezt is szeretjük