Nem csak Hitler és Sztálin fotóit manipulálták: 8 ikonikus kép, amin más van, mint az eredetin

A fotók manipulálása nem a modern idők hozománya, mint azt több ikonikus kép is alátámasztja.

Régi manipulált fotók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Legyen szó magazinképekről, esküvői fotósorozatról vagy épp portréfotózásról, ma már bevett gyakorlat, hogy a képeket igény szerint utómunkálatoknak vetik alá. Egyszerűbb módosításokat már egy korszerűbb mobiltelefonnal is el lehet végezni.

Ugyan a legtöbben azt gondolnák, hogy a képek manipulálása a modern idők hozadéka, valójában már 150 éve is volt rá példa, és bár az akkori technikai adottságokhoz mérten készültek, a manipulált képekről senki sem mondaná meg, hogy nem ugyanazt ábrázolják, amit eredetileg. Politikusi körökben különösen szívesen éltek a lehetőséggel, hiszen a szimpátia ezen a színtéren igen gyorsan változhat, és a vezetők fényképeiken sem látták szívesen az ellenséggé vált illetőket.

8 manipulált kép a múltból

Hitler, Sztálin, Mao Ce-tung és még sokan mások is manipuláltatták fotóikat: volt, aki leretusáltatott valakit, mások saját portréikat rakatták össze több képből: nyolc manipulált fotó a múltból.

A manipulált fotók sorát Hitler képével indítjuk, aki 1937-es képéről eltávolíttatta a jobbra még látható Joseph Goebbelst, noha elvileg a leghűségesebb követője, közvetlen munkatársa volt a náci párti politikus.
Ezen az 1942-es fotón Benito Mussolini, Olaszország egykori miniszterelnöke látható. Bár a jobbra lévő képen még szerepelt volt a lovat tartó lovász, úgy láthatta jobbnak, ha hatalmat sugárzó képéről inkább eltüntetik őt.
Sztálinnak erről az 1930-as felvételéről egy biztost tüntettek el, az illető ugyanis valamiért kieshetett köreiből.
Mao Ce-tung hasonló okokból távolíttatta el Po Ku kínai politikust 1936-os képéről.
Ulysses S. Grant, az USA 18. elnökének 1864 körül készült lovas portréját a Kongresszusi Könyvtár kutatói szerint három különböző fotóból eszkábálták: arcát a felső képéről, a hátteret a középsőről, testét a lovon ülő Alexander M. Cook dandártábornoktól kölcsönözték.
Abraham Lincoln ikonikus, 1860 körül készült képét mindenki ismeri, de azt aligha sejtenék, hogy ez a kép is manipulált: fejét a politikus John Calhoun testéhez dolgozták hozzá.
Ezt az 1939-es fotót William Lyon Mackenzie King, akkori kanadai miniszterelnök kérésére retusálták: leszedette róla VI. György királyt. Mellette Erzsébet királynő látható. A cél az lehetett, hogy kettejükről sokkal hatásosabb kép szülessen, a király nélkül.
1961-et írtak, amikor az oroszok Jurij Gagarin vezetésével elsőként jutottak a világűrbe. Ugyanabban az évben készült róluk ez a fotó. Grigorij Neljubovot (hátul) utólag eltávolíttatták róla, mert kifogásolandó viselkedése miatt kizárták a programból.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük