Egy másik település rejtőzött a magyar város alatt: most megtalálták a nyomait
Ókori szarmata település nyomaira bukkantak Hódmezővásárhelyen.
Szarmata település nyomait találták meg a régészek Hódmezővásárhely központjában, az Alföldi Galéria udvarán végzett próbafeltárás során. A hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium bővítésének megkezdése előtt az Alföldi Galéria udvarában 250 négyzetméteres területen végeztek próbafeltárást - közölte a Tornyai János Múzeum munkát irányító régésze, Csányi Viktor.
A korábbi építkezések által nem bolygatott rétegek vizsgálatával a régészek tíz szarmata településobjektum maradványait találták meg. Ezek igazolják, hogy a ma ismert város kialakulása előtt, időszámításunk szerint második és negyedik század között a szarmata népesség élt a Hód-tó partján. Az ókori, kelet-európai nép elsődleges források szerint iráni, közelebbről madai, avagy méd származású volt. Nomád életmódot folytattak, és törzsi közösségben éltek.
A jelenlegi talajszint alatti kétméteres mélységből földbe ásott élelemtároló vermek, házak, illetve a jellemzően az egykori tó irányába vezető, valószínűleg vízelvezetésre szolgáló árkok nyomait, maradványait találták meg. Ezek korának pontosabb meghatározására az előkerülő leletanyagnak a múzeumban elvégzett tisztítását és feldolgozást követően lesz lehetőség.
A felső, régészeti szempontból kevert réteg eltávolítása során fémkereső műszerrel pásztázták a szakemberek a kitermelt földet, melyből a város korai története szempontjából fontos fémtárgy is előkerült. Közöttük van egy 1699-ben első Lipót által kibocsátott ezüstérme, egy duárius. Ez a dátum a város visszatelepülésének kezdete a török kiűzése után, és a lelet igazolja, hogy a belvárosnak ez a területe az elsők között népesedett be.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Előkerült a legújabb korból egy vaskés is, amely nyelének szép gyöngyház borításán ugyanolyan a tulipánmotívum figyelhető meg, amelyet a vásárhelyi festett bútorok díszítésénél is alkalmaztak. A próbafeltárás során fellelt tárgyakat a Tornyai János Múzeumban mutatják majd be.
A kiemelt képen Hódmezővásárhely részlete látható. Forrás: Országalbum.
8 titokzatos fosszília, amiről a kutatók sem tudják, micsoda
Egyes archeológiai leletek felett elmerengve ácsorognak a legnagyobb szaktekintélyek is: mi az tulajdonképpen, amit találtak? Ilyen, sok kérdést felvető fosszíliából következik nyolc. A legszéleskörűbb tudással rendelkező kutatókat is zavarba ejtették, amikor előkerültek.
A kutatók sem igazán tudják, mit találtak: 8 titokzatos fosszília, amiről csak találgatnak
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- történelem
- temetkezés
Egymás kezét fogva találtak rá a csontvázakra: meglepő dolog derült ki róluk
- történelem
- neandervölgyi
Pillanatfelvétellé konzerválta a homok a neandervölgyiek lábnyomát - Történelmi felfedezés
- történelem
- templom