Piszkossárga, folyós és kellemetlen ízű
Sajnos, a puding. Ez az igen népszerű, könnyű édesség ugyanis alaposabban szemügyre véve már kevésbé csábító. Sőt...
A kereskedelmi forgalomban kapható pudingokat egyformán szeretik a kicsik és a felnőttek. Népszerűségük érthető, hiszen nincs vele gond, vesződség, bármilyen évszakban könnyen szállítható, kellemes reggeli, tízórai vagy uzsonna lehet. Ráadásul abban a tudatban fogyasztja az ember, hogy nincs benne más, mint tej, némi kakaó vagy vanília - mindez azonban tévhit.
A tesztünkbe húszfajta dobozos, csoki- és vaníliaízű pudingot válogattunk be. A vásárlást - szokásunkhoz híven - országos hálózattal rendelkező boltokban végeztük. A minták körét a legnépszerűbb vaníliás és csokoládés fajtákra szűkítettük a könnyebb összehasonlíthatóság kedvéért.
Híg, folyós állag és érdekes színek
Először a pudingok színét és állagát vizsgálták meg a szakértők. Ami a minták színét illeti, érte a tesztelőket néhány meglepetés. A vaníliás minták nagy részénél úgy vélték, hogy a színük természetellenes, kissé túlszínezett. Volt közöttük sötétsárga, és akadtak úgynevezett piszkossárga színűek is. Az ilyen módon jellemzett termékek illata sem volt éppen evésre csábító. Sajnos, nem szerepeltek jobban a kakaósak sem. Ami a tesztbe válogatott pudingok állagát illeti, sok volt a híg, folyós, a termékre nem jellemző halmazállapotú.
A kóstolás még a fent felsoroltaknál is rosszabb eredménnyel ért véget: a pudingok erősen műízűek voltak. A tejszínnel dúsított termékek sem adták az igazi tejszín látványát, és bizony, a habnak nevezett fehérség íze sem léphetett a valódi tehéntejből készült tejszínekének nyomába.
Nem csak tejet tartalmaznak
Mielőtt az a vád érne bennünket, hogy sommás és rövid véleményt mondunk a közkedvelt édességekről, érdemes megnézni, mi mindent sorolnak fel a gyártók csomagolóanyagaikon.
Előre szólunk, ha valaki a pudingok összetételével akar közelebbi ismeretségbe kerülni, nem árt, ha jól felköti az alsóneműjét. A kémiai, élelmiszeripari anyagoknak olyan özönével találja ugyanis szemben magát, ami némi felkészültséget, de legalábbis tetemes utánaolvasást követel. Íme, néhány példa:
Milli kakaós ízű puding
Édes tejsavó, tejszín - 10% -, cukor, sovány tej, módosított kukoricakeményítő, búzakeményítő, zsírszegény kakaópor - 1% -, hidrogénezett növényi zsír, glukóz szirup, étkezési zselatin, stabilizátorok - karragén és guargumi -, emulgeálószerek - E472b, E472c, E481 -, természetes és természetazonos vaníliaaroma, habosító anyag - nitrogén.
Norbi vaníliaízű puding
Tejpermeátum, tej, tejszín - 20% -, módosított keményítő, savópor, zsírszegény kakaó - csak a csokoládéízűben -, fruktóz, édesítőszer - Na-ciklamát, aceszulfám-K -, búzakeményítő, stabilizátorok - karragén, guarmagliszt -, zselatin, emulgeálószerek - E472, E471 -, savanyúságot szabályozó nátrium-hidrogén-karbonát, aroma, színezék - béta-karotin a vaníliaízűben, kármin az epresben.
Mizo vaníliaízű puding
Tejpermeátum, tej, tejszín - 20% -, cukor, módosított keményítő, savópor, zsírszegény kakaó - csak a csokoládéízűben -, búzakeményítő, stabilizátorok - karragén, guarmagliszt -, emulgeálószer - zsírsavak mono- és digliceridjei -, zselatin, glukóz szirup, tejfehérje, aroma, színezék - béta-karotin a vaníliaízűben.
A köznapi nyelvben ismeretlen tejpermeátum a tejipar egyik mellékterméke, amely a tej ultraszűrésekor keletkezik. Az ultraszűrés után a különböző méretű részecskéket tartalmazó oldat, vagyis a fölözött, pasztőrözött tej két részre válik: az egyik a koncentrátum, a másik pedig a permeátum, amelynek részecskéi méretüknél fogva átjutnak a szűrőn. A permeátum vizet és zömében valódi oldatot létrehozó anyagokat - tejcukrot, ásványi sókat - tartalmaz. Hasznosításának egyik területe a tejitalok gyártása, de gyakran adnak hozzá tejet, bizonyos termékeknél ízesítő- és színezőanyagokat, meg emulgeálószereket, például a pudingoknál is.
Amint a felsorolásokból is látszik, a pudingok készítéséhez használt legfontosabb stabilizálószerek a zselatin, a guargumi, a karragén és a keményítőszármazékok, illetve ezek kombinációi. Édesítésre kristálycukrot, folyékony cukrot, mesterséges édesítőszereket - szacharin, ciklamát, aceszulfám-K - használnak. Hogy mit keres a színezők között a titánium-dioxid? Színfokozó adalékanyag, aminek szerepe az élelmiszerek megjelenésének javítása, a színek élénkítése.
Rangsor, árak, mennyiségek
Nem kell hozzá nagy bátorság, hogy leszögezzük: a dobozos pudingokban rengeteg olyan anyag van, amire az égvilágon semmi szüksége nincs a szervezetnek. Nem meglepő, hogy a húsz mintából egyetlen egy sem kapott kiváló minősítést. Tíz végzett jó eredménnyel - köztük a Milkland és az Optivel vaníliapudingja, az Ehrmann Puding dessertje 20% kakaós tejszínhabbal, valamint a Hochwald vaníliapudingja -, és nyolc volt a közepesek száma - például a Zott Szívecske kakaós és a Danone Danette vaníliás pudingja -, két termék pedig a még megfelelt kategóriába került.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ami az ár/érték arányokat illeti, a vaníliás pudingok csoportjában az első két helyen 17,1 és 16,4 ponttal a Si-Ker E.C., illetve a Marezi pudingja végzett. Nem mellékesen az előbbiből 100 g 32 forintba, az utóbbiból viszont 252 forintba kerül. Mielőtt abba a hibába esnél, hogy azt hinnéd, egy márka minden terméke ugyanolyan jó, esetleg olcsó is, sietünk megjegyezni, hogy a Si-Ker E.C. kakaós tejpudingja még megfelelő minősítéssel végzett, és 100 grammjáért 166 forintot kell fizetni.
reklámmentes fogyasztói magazin legújabb száma!
Ha nincs kitéve, kérje az újságárustól!
A tartalomból:
- Egészségesek, frissek, zöldek? - Csomagolt saláták házitesztje
- Mobilnak áll a világ! - Mobiltelefonok tesztje
- Kérdezze meg gyógyszerészét? - Patikateszt
- Takarékoskodjunk! - Az olcsó bojler a drága
- A gondjainktól vagy a pénzünktől szabadítanak meg?
Független, megbízható, hasznos és érdekes
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287
OLVASD EL EZT IS!
- pénz
- pszichológia
A legpimaszabb vevőmanipulációk
- illat
- kozmetikum