Tutanhamon sírjával vetekszik az angliai lelet: elképesztő sírkamrát tártak fel a régészek
A roppant sok tárgyat tartalmazó sírkamra fantasztikus régészeti felfedezést jelent.
Amikor Howard Carter 1922-ben megtalálta Tutanhamon sírját, a világ figyelme Egyiptomra szegeződött. Címlapsztorik tömkelege lepte el a sajtót, hiszen a régész fantasztikus felfedezést tett.
Egy angolszász sír feltárása most olyan kaliberű felfedezésként terjedt el a hírekben, mint a fáraói síré: a sírkamrára Angliában bukkantak.
16 éven át tartott a feltárása
A sírkamra nyomára először 2003-ban leltek egy forgalmas út mellett elterülő zöld, füves területen, Pritlewellben, Essexben. Attól az esztendőtől hosszas régészeti munkálatok kezdődtek el. A talaj eltávolítása és a tárgyak kiszabadítása aprólékos és nagyon óvatos eljárást igényelt a szakemberek részéről, hiszen a régészeti leletek igen sérülékenyek.
A munkálatokat a MOLA, azaz a Londoni Archeológiai Múzeum mintegy negyven régésze végezte Sophie Jackson vezetésével, aki úgy nyilatkozott a sírkamráról, hogy Anglia legjelentősebb régészeti felfedezéséről van szó az elmúlt 50-60 évből. A 6. századi, körülbelül 580-ban létesült sírkamra sokat mesél a régi angolszászok életmódjáról, kultúrájáról, temetkezési szokásairól.
Kié lehetett a sír?
A sír egy fontos személyé lehetett, akinek kilétéről több lehetséges verzió született. Valószínűsítették, hogy az észak-angolszász király, Saebert sírja lehetett, ám ő 616-ban hunyt el, a sír viszont több mint harminc évvel korábbi. Így jött a következő felvetés, hogy a király öccse, Seaxa sírja is lehet a feltárt sírkamra.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mivel a kamrában aranykereszteket találtak, feltételezhetően keresztény lehetett az illető. Ez meglepte a régészeket, hiszen ez a kereszténység korai adaptációjára utalna Angliában, holott jórészt még pogány volt az ország. A dolgot az magyarázhatná, hogy Seaxa édesanyja, Ricula a kenti király, Ethelbert lánytestvére volt, aki pedig egy keresztény hercegnőt vett feleségül, Berthát. Így lehetett a család kereszténnyé, mondhatni, meglepően hamar.
Ilyen volt a sírkamra
A MOLA emberei szerint a kamrát körülbelül 20-25 ember alakíthatta ki 13 tölgyfából, 5-6 nap alatt. A szakértők számára nem volt egyszerű rekonstruálni, hogyan nézhetett ki eredetileg a kamra, mert a talaj az egykor fa- és fémelemekből álló kamra struktúráját csak nyomokban őrizte meg. Az elszánt archeológuscsapat mégis megalkotott egy rajzot a feltételezései alapján:
Az emberi maradványok mellett a sírban számos nagyon értékes régészeti leletre bukkantak, így például egy aranycsatos övre, egy bizánci kancsóra, színes üvegedényekre, díszített ivószarvra és egy felfüggeszthető tálra.
- Úgy tekinthetünk erre a föld alatti kamrára, mintha egy színdarabot néznénk: rengeteget mesél, és sok-sok információt hordoz mindazoknak, akik megtekintik, és megismerik történetét - mondta Jackson, a MOLA régészeti feltárásának vezetője a rendkívüli lelet kapcsán.
Ilyen volt a Málnalány arca
Egy másik érdekes régészeti projekt keretében egy réges-rég élt lány maradványai alapján készítettek élethű rekonstrukciót. Málnalánynak nevezték el, és nem is véletlenül.
Rekonstruálták az 5 ezer éve élt Málnalány arcát: különös érzés a szemébe nézni
Nézegess képeket!
Elolvasom