Mit jelent, ha valaki hosszan, és mit, ha röviden pislog? Többet mond, mint gondolnád
A pislogásnak, mint a mimikának is, szerepe van a nonverbális kommunikációban.
Sok minden kiderülhet egyetlen szempillantás alatt. Ez most szó szerint értendő, mégpedig a szavak nélküli, azaz nonverbális kommunikáció terén. Ahogy mozdulatainkkal és gesztusainkkal a testbeszédben, úgy a szemünk pislogásával is üzeneteket küldünk, kommunikálunk egymással.
A legtöbb ember nem is sejtené, hogy olyasmiről van szó, amit egy beszélgetés közben érdemes megfigyelni, ahogyan azt sem gondolná senki, hogy ő maga milyen sok plusz információt közvetít pislogásával. Annak gyakorisága, hosszúsága rendkívül beszédes.
Napi 13 500 plusz üzenet a szavakon felül
Az ember átlagosan naponta 13 500-szor pislog, percenként átlagosan tízszer. Megfigyelések szerint az ember akkor pislog gyakrabban, amikor mentális stimuláció éri, és akkor a legtöbbet, ha épp egy másik emberrel kommunikál.
Ez utóbbi érdekes szempont, ugyanis, mint azt egy holland kutatás megállapította, az ember, miközben beszélget, nem random módon pislog, hanem - Hömke, Holler és Levinson, a vizsgálódó kutatók szerint - a pislogás a gesztikuláció részeként jelenik meg a kommunikációban. Például másképp pislogunk, ha azt mondjuk, értem, és másként, ha azt mondjuk, megértelek téged.
Nem minden pislogás egyforma
Az említett holland kutatók azt is górcső alá vették, miben különbözhet két pislogás, és arra jutottak, hosszúságuk a meghatározó. 35 ember részvételével végeztek vizsgálatot. Az alanyoknak le kellett ülni egy virtuális illetővel beszélgetni, aki különböző kérdéseket - például hogy telt a hétvége - tett fel, majd végighallgatta az alanyok válaszait. A hallgatás közben az avatar olykor pislogott egyet, ezt az alanyoknak meg kellett próbálni értelmezni. Hosszú pislogása 607 milliszekundumos, rövid pislogása 208 milliszekundumos volt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Megfigyelték, hogy az alanyok válaszadását befolyásolta a pislogások hossza. Ha hosszan pislogott a képernyőn megjelenő figura, az alanyok részletesebb választ adtak, ha rövidebbet, a válaszuk is rövidebb lett. A kutatók szerint ez azért van, mert a hosszú pislogás azt üzeni, a kérdezőt mélyebben érdekli, mit válaszol az alany, míg a rövid csak azt mondja, figyel rá, és követi a szavait.
A kutatás rámutatott, a kommunikációban szerepe van a pislogás hosszának, hiszen akaratlanul, észrevétlenül is fordítjuk annak üzenetét: vajon mennyire figyel ránk a másik? Mennyire érdeklődik, mennyire elkötelezett a beszélgetésben? Voltaképpen ez nem is tudatosul, ám így már érthető, miért érezzük néha azt, hogy, bár a barátunk azt mondta, figyelek, értelek, mégis, mintha valójában nem is figyelt volna ránk. Valószínűleg túl rövideket pislogott.
Apró mozdulatok a vonzalomért
Nyolc apró mozdulattal bárki vonzóbb lehet a másik ember számára. A tudatos testbeszéd sokat segíthet ebben.
8 apróság a testbeszédben, amitől mindenki vonzóbbnak tűnik - Tudományosan bizonyított trükkök
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- felismerés
Vulkán végzett az ősi várossal: a görög Pompejit sokan nem ismerik
- görögország
- érdekesség